Ce folositi pentru camuflarea petelor evidente?

Din ce am citit scrie ca exista un anume risc in cazul in care se foloseste sub forma de spray deoarece se poate inhala.Aplicarea sub forma de crema nu are efecte secundare.
Eu stiam ca DHA-ul este un aminoacid din trestia de zahar si citisem ca a fost acceptat inca din anii "70 pe lista ingredientelor acceptate.Doar acum si-au dat seama ca este nociv?

cei care au cumparat vitiligo cover, l-ati mai folosit? sunteti multumiti?

Eventual ce metode mai folositi pentru camuflare?

Pentru camuflarea petelor va recomand mai intai o spuma autobronzanta.De ce spun spuma pentru ca ii dati drumul mai intai intr-un recipient si apoi puteti machia si petele mici cu ajutorul unui betisor de urechi de exemplu.Gasiti spuma autobronzanta in farmaciile mai cunoscute,( stiti voi care) sau in magazinele de cosmetice.Dupa aplicarea spumei, pentru ca oricum culoarea nu va fi aceeasi cu cea a tenului, deoarece toate autobronzantele sunt de nuante rosiatice, va recomand cu caldura fondul de ten Dermablend de la Vichy, tot in farmaciile cunoscute se gaseste, costa cam mult, vreo 90 de lei dar e foarte foarte bun.Eu mi-am luat cea mai deschisa nuanta in timpul iernii si acum mi-am luat cea mai inchisa pentru tenul bronzat.Nu va arata perfect dar…in procent de 90% veti fi sigur multumiti.Cel care a conceput acest fond de ten, a facut-o pentru sotia sa bolnava de vitiligo, deci…Pot sa va spun doar atat: desi mana dreapta imi este afectata de pete in proportie de 50%, inafara de familie nu stie inca nimeni ca sufar de aceasta boala.Pana la urma, si camuflarea pentru noi este la fel de importanta ca si tratamentul.
Sper ca am fost de ajutor.
Revin cu o precizare:Da,mi-am cumparat si eu viticolor in urma cu o luna.Pentru ca la noi nu se mai importa mi l-a adus cineva din Spania cu 25 E.Am crezut ca e o minune, pentru ca intr-adevar rezista pe piele cam 5 zile dar…are o nuanta caramizie!Nu seamana cu culoarea tenului deloc.Si peste el a trebui sa aplic Dermablend, si inca mult mai mult.Deci, nu il recomand.

mai este o crema dermablend, dar nu de la vichy. Dermablend cover tattoo parca ii zice sau dermablend cover creme
youtube.com/watch?v=62tNutaV4co

Partea urata este ca sunt multe culori si ar trebui niste mostre inainte de a alege o culoare potrivita sau 2 care sa fie combinate

Eu am doar pe fata ( si mici pete pe genunchi, dar pe acestea nu le maschez, sunt insesizabile ) si folosesc de cateva luni fond de ten Estee Lauder Double Wear Maximum Cover Camouflage. Este foarte natural, rezistent, insa e ceva cam scump mai ales daca-l folosesti si pe corp.
Costa cam 180 lei, mie imi ajunge cam 4 luni, machiat zilnic, am pete in jurul ochilor foarte mici la coltul buzei, dar pentru rezultat natural acopar intreg tenul fetei. Cateodata folosesc si o baza de machiaj tot de la Estee Lauder.

autobronzantul de la uriage pt vitiligo e bun?

Buna,as vrea sa cer pareri…ma lupt de ani de zile cu vitiligo…mai ales la ambele ochi imi este albit total :frowning:( si orice fard de pleoape pun parca imi cade…nu stiu daca intelegeti la ce ma refer…orice folosesc nu imi acopera si sunt foarte suparata din cauza asta…daca puteti va rog dati-mi sfaturi.Va multumesc anticipat!!

Autobronzant st.moriz , instant tanning lotion. Coloreaza instant , culoarea se intensifica dupa 4 -6 ore dar nu cu mult. Aspectul este foarte natural, lotiunea exista in 3 nuante light , medium , dark. Camufleaza exceptional , mult mai buna decat viticolor. Aspectul nu este portocaliu.

Buna tuturor, eu folosesc o solutie si o crema de 2 lumi jumate si deja mi sa repigmentat in unele zone, am mai folosito acum 1 an dar o perioada f scurta ca nu aveam rabdare, i am mai recomandat o unei fete de 5 luni o foloseste si ea si sa repigmentat in proportie de 80%…am vitiligo de 12 ani!

Buna! Ne poti spune si denumirile cremei si solutiei?