Ce folositi pentru camuflarea petelor evidente?

A venit azi coletul din SUA si sunt posesorul unui flacon de Vitiligo Cover. Cred ca maine il voi testa. Pachetul continea flaconul, un buretel pentru aplicare si instructiuni de folosire.

sa ne tii la curent, te rugam:) e mai bun decat viticolor?

Nu cred ca e mai bun decat nimic…am aplicat ieri pe o pata de la cot si nu am observat nimic dupa 20 minute…drept urmare am mai aplicat inca un strat…iar nimic…dupa al 3-lea strat nu se observa nicio colorare a zonei. Am lasat totul balta pentru a ma trezi a doua zi abia cu zona respectiva mai colorata. Partea pro ar fi ca are un miros placut solutia si este mai neutra culoarea obtinuta decat la viticolor (pe care nu inteleg cine l-ar putea folosi cu succces). Partea proasta este ca are efect cam intarziat si astfel risti sa te dai cu prea mult…lucru care mi s-a intamplat pe maini. Voi mai incerca zilele astea sa vad daca pot obsine o culoare uniforma pentru ca unele zone nu s-au colorat desi am aplicat uniform. Oricum este echivalentul uei solutii pentru bronz artificial din punctul meu de vedere. Modul de aplicare difera deoarece vitiligo Cover se prezinta sub forma de gel (cu miros de lamaie :slight_smile: )

pt fata ce sa folosesc? mi s-au extins f rau petele :frowning: :frowning: :frowning:

As recomanda un fond de ten care sa fie si rezistent la apa.

dar ca tgratament, care sa si dea rezultate? e buna lampa? merita sa o iau?

e cam singurul tratament care da rezultate bune fara riscuri mari.

Ca sa il completez pe Moonwalk, lampa e singurul tratament de baza; restul sunt adjuvante.

la ce riscuri te referi? are efecte adverse?

teo sau moonwalk imi puteti lasa o adresa de mail…as vrea sa va trimit cateva poze sa imi spuneti daca ar fi sau nu eficienta lampa…ca sa nu dau atatia bani degeaba…multumesc

Cristi risc ar fi sa faci cancer de piele…desi e infim (un risc mai mare sa faci cancer de piele il ai daca te expui la soare). Daca sunt foarte extinse petele nu stiu daca as recomanda lampa…ti-ar lua foarte mult timp sa le expui la lampa. Pe maini nu prea merge dar in rest (coate, subbrat, fata, zona genitala) e ok.

mi-ai putea lasa un contact, o adresa de mail ceva, sa iti dau niste poze?

hieronymus2006@yahoo.com

Sa stii ca exista si lampi nUVB de 2 m inaltime, sunt vreo 2000 EUR> Te expui odata la tot corpul.

Efectele nu se vad dupa 20 min, e ca la Viticolor, abia dupa mai multe ore devin vizibile. Iata ce scrie la instructiuni:
“Go about your normal activities (being sure to not get water on the areas where the lotion was applied) and in 6-8 hours the vitiligo patches will blend with your natural skin tone.”

shop.vitiligocover.com/buy-now/p … tructions/

Da am observat si eu. Oricum e cam nasol pt ca abia dupa 6 ore iti dai seama daca ai aplicat uniform :slight_smile:. In principiu e o nuanta mai ok dar faptul ca nu prea am reusit sa o aplic uniform ma descurajeaza. Tu cum te descurci cu Vitiligo Cover Silviu?

Cel mai bun autobronzant din cele incercate de mine este Bioderma dar este scump.
Pe locul doi este Sublime Bronze de la L"Oreal si este si ieftinut, are un miros ssuper misto
si nu pateaza si tine si mult si are si o culoare super tare.

@Rina: merci pt recomandari.

@Moonwalk: viticolor este, pentru mine, singura sansa de a iesi din casa. nu-mi place deloc nuanta, este vizibila, dar cred ca este mai bine decat alb. e un fel de rau necesar. si da, asa este, aplici mai mult pe nimerite, avand in vedere ca vezi nuanta reala abia a doua zi.

@Rina Din cate am vazut si bioderma si l’oreal au cam acelasi pret, nu prea ma pricep la chestiile astea, vad ca este si lapte si crema? Tu ce ai recomanda pentru fata si maini?

Buna
Am cumparat si eu Viticolor, am gasit foarte greu dupa ce am sunat direct la distribuitor si mi-a dat apoi el numele farmaciei unde il gasesc.
M-am dat peste petele de la maini si nu numai.Acopera foarte bine insa trebuie sa ai grija la nuanta.E foarte inchisa.Trebuie amestecat cu o crema hidratanta si incercat pana la obtinerea nuantei dorite.Eu am reusit intr-o oarecare masura.Tot e mai bine decat alb.
Astazi m-am dat si cu Bioderma spray autobronzant pe tot corpul.Sa vedem ce iasa.Eu am pete mari imprastiate pe tot corpul deci am mult de furca pana le acopar.
Mi-am luat si DHA praf si o sa il amestec cu o crema de corp ptr a-mi prepara propriul autobronzant.Sunt curioasa cum o sa imi iasa :laughing:
Anul trecut am luat un autobronzant gel de la Uriage dar mie nu mi-a placut.
Gabi

aveti mare grija cu autobronzantele - produc cancer , poate si viticolorul daca contine dha…sau stiti vreun autobronzant care sa nu il contina? famclub.ro/index.php/sanatat … ancerigene