cat costa lampa nuvb ?

Salut sunt vlad din timisoara si am de vreo 8 sau 9 ani vitiligo nu mai stiu exact , dar ca sa fiu la subiect spuneti-mi si mie va rog cat ma costa o lampa din aceea si de unde sa o iau si cu ce mai trebuie ea asociata din ce am citit cu vitix gel si vitix capsule de care am acasa…
apropo ms pt forum ca e bine sa stii ca nu esti singur… :smiley:

edit Mircea: Mesajele cu privire la terapia uv trebuie scrise in forumul cu acelasi nume

eu mi-am comandat lampa UVB de banda ingusta de pe ebay, a venit de undeva din Israel si m-a costat cu tot cu transport in jur de 270 euro.Poti sa apelezi cu incredere,serviciul a fost f prompt,nici eu nu ma asteptam sa soseasca asa repede.Multa sanatate!

Buna,
As dori si eu daca se poate sa va cer un sfat.Vreau sa cumpar si eu lampa uvb Dermalight 80 dar nu prea stiu cum sa dau de ea.I-am trimis un mail doamnei Elena Hristea dar nu am primit nici un raspuns.In schimb, cautand pe internet am gasit ceva lampa la pretul de 690 lei plus taxe de curier.V-as da link-ul sa vedeti si voi, dar stiu ca nu e voie si nu vreau sa supar pe cineva. :frowning:
Sunt o utilizatoare noua a acestui forum, de cateva zile si inca nu m-am dezmeticit in totalitate.:frowning: De asemenea, tin sa precizez ca am vitiligo de un an si cateva luni, pe ambele maini, glezne, pete mici la solduri si pe genunchi.Cea mai mare pata pe care o am e pe glezna stanga, cam de marimea unui ou de gaina.Am 34 de ani, nu cred ca e necesar sa va mai spun care a a fost impactul emotional la aflarea acestei vesti.Momentan fac tratament pentru depresie si atacuri de panica( atacuri care apar de foarte multe ori cand imi vad petele, sau cand constat ca au mai aparut altele noi), tiroidita autoimuna, care de vreo 2 luni a generat si un hipotiroidism subclinic.Pentru vitiligo am inceput de aproximativ 2 luni tratamentul cu melaoline,si pot sa va spun ca nu s-a intamplat nimic pana in momentul in care am stat la soare.Am stat la soare doar cate 1 ora ,trei zile consecutiv si niste pete mici de la solduri si din spatele genunchilor au devenit la inceput roz, dupa care in zilele urmatoare au inceput sa se inchida la culoare.Am observat in schimb ca cele de pe maini si glezne nu au reactionat in nici un fel.Peste o saptamana urmeaza sa merg la mare si intentionez sa stau zilnic la soare cate 1 ora dimineata si 1 ora seara.
M-am bucurat foarte mult sa gasesc acest forum, unde putem discuta si schimba pareri, sa vorbim despre tratamentele pe care le facem.Trebuie sa recunosc ca sunt mult mai linistita de cand am citit discutiile de pe forum, mi-am dat seama ca chiar daca nu ne vom vindeca niciodata,cel putin putem sa tinem boala in frau.
O sa va tin la curent cu ce se intampla dupa ce stau mai mult la plaja la mare.Si inca ceva: intentionez sa folosesc si uleiul de masline pentru pete, inainte sa ma expun la soare.Nu stiu daca va ajuta la ceva,dar rau sigur nu va face.Nu am de gand sa ma las doborata de boala asta.Spun asta acum, dupa ce antidepresivul si-a cam facut efectul, dar daca scriam acu cateva luni…nici nu vreau sa ma gandesc ce as fi scris.
Va salut pe toti si va doresc…cat mai putine pete!
Lampa vreau sa o cumpar pentru maini si picioare, si pentru petele care urmeaza sa apara si vor fi mai mari.Vreau sa fiu pregatita sa ma apar si sa lupt cu ele cu toate armele. :wink:

Vera, ai grija sa nu dai in alte chestii mai grave din cauza depresiei. Sa iei melaoline si sa te expui 2 ore la soare…e ca si cum te-ai arde cu bricheta, tornand gaz pe tine.

Mentinerea bolii sub control tine de psihic. Poti tu sa iei si mama lu’ melaoline! Daca nu te linistesti si accepti ca pana la urma boala asta nu doare, nu te lasa anchilozata, nu faci chimioterapii si alte tratamente grele.
Incearca sa mananci cat mai sanatos, iar eu ti-as recomanda sa scoti mezelurile, conservele, chiar si carnea din alimentatie, sa faci sport in fiecare zi si sunt sigura ca o sa te simti mai bine.

Lucreaza asupra psihicului intai si apoi ia medicamente… E o boala care nu se declanseaza asa, cu una cu doua, de bine ce ne e. Apeleaza si la un psiholog daca crezi ca te depaseste asa de mult problema asta. Totusi, ai 30 si de ani, nu esti la pubertate sa te arate colegii cu degetul in clasa si sa rada de tine ca ai 3-4 pete.

Vera, daca ai tiroidita autoimuna atunci Vitiligo este urmare a acestei tiroidite. De fapt ele vin in paralel, dar tiroidita influenteaza vitiligo (il exacerbeaza).
In momentul in care iti vei trata tiroidita cu succes, vitiligo se va opri, si nu va mai evolua.

Teo, este f posibil sa fie o legatura intre faptul ca am tiroidita autoimuna si un hipotiroidism subclinic si evolutia vitiligo, care la mine nu vrea sa se opreasca. Dar eu nu am neglijat deloc nici problema tiroidei, numai ca desi fac tratament de 6 luni, am inceput cu o pastila euthyrox 25 mg, dupa care de 2 luni am trecut la 2 pastile pe zi, analizele glandei arata mai rau decat inainte de inceputul tratamentului!!!Doctorita spune ca asta e singurul tratament care se poat da, si am consultat 3 medici endocrinologi, unul cu multa experienta chiar.Maine plec spre Madrid, joi am programarea la dr Azmi Mohammad Mustafa, sambata ma intorc si duminica incerc sa scriu sa va spun cum a decurs.Sunt foarte nerabdatoare si plina de speranta.Sper sa mearga bine si sa va pot da vesti bune, sa ne bucuram si noi de o ameliorare semnificativa,daca vindecarea nu este posibila.