Am vitiligo?

Buna Lavinia,

nu stiu nimic despre lampi pentru ca nu am folosit niciodata. Eu nu am pete decat pe fata, la fel si vitiligo, in rest nu am avut probleme, ca nu prea am mai stat la soare, oricum eu am pielea f alba si nu prea suport soarele… cu exceptia unor momente nefericite cand am adormit la soare :laughing:
Eu incerc sa ma programez la dl. doctor Nedelcu dar mi-a spus ca are programari pana pe 22 iunie (asta acum o saptamana) si sa mai revin cu telefon.

Tu sa mai suni, insista, sunt multi care nu confirma programarea si te poti duce pe locurile lor!

ok, teo, asa mi-a zis si dl. doctor, sa insist ca e f aglomerat. Nici nu ma asteptam sa ma programeze mai curand, la cat este de solicitat. Pana una alta ma feresc de soare, am gasit o crema cu protectie solara factor 100 si cel putin petele maronii nu s-au mai accentuat, putin chiar au pierdut din intensitate.
Sunt f curioasa ce imi va spune cand ma va consulta.

Sanatate multa si sa auzim numai vesti bune!

Buna Cristinne,

Ai fost la Nedelcu? ce ti-a recomandat?

Nu am reusit sa ma programez inca, desi am sunat la ambele cabinete. Se pare ca dl. dr a fost plecat la congrese si sunt cam aglomerati. Oricum numarul de mobil nu mai este de actualitate, am vorbit cu o doamna f amabila care mi-a dat un alt numar de telefon.
Mi s-a spus sa revin. Cred ca am sanse sa ma programez cam peste doua luni. :laughing:
Dar eu nu ma descurajez asa usor :wink:

asa e, e f. solicitat, pt. ca e un medic bun. Si eu trebuie sa ma programez la un consult, voi suna zilele acestea!

Buna Teo,

daca nu reusesti la nr de tel care mi l-ai dat mie, la celalalt cabinet nr de tel este 310.79.42 sau mobil 0722.553.734. Aici am inteles ca se tin consultatii doar miercurea si joia.
Doamna care raspundea la nr de mobil pe care mi l-ai dat tu initial a spus ca nu mai lucreaza acolo.
Succes!

Merci Cristina, o sa ma programez la cel in care face programari in fiece zi, chiar daca va trebui sa mai astept 6 saptamani. Eu ma duc acum mai mult pt. tratamente de intretinere a parului gras, combatere a tenului gras de pe fata, am alte scopuri.

Situl a fost hackuit?

Da, dar noroc cu Mircea ca l-a repus pe picioare!

salut tuturor… am si eu o rugaminte… am 23 de ani si de la varsta de 4 ani mi-au aparut vreo 3 pete pe piept( nu ma mananca, nu ma ustura, si ca si depigmentarea). acum deja s-a extins pe vreo 4-5 cm si de vreo cativa ani stagneaza… nu ma deranjeaza decat aspectul … daca puteti sa imi spuneti daca e vitiligo si daca un tratament cu hidrocortizon unguent este eficient… imi este frica sa fac raze…va multumesc din suflet si astept raspunsurile voastre :smiley:

Vitiligo apare de obicei in anumite puncte cum ar fi zona axilara, inghinala, fata, gat maini sau laba piciorului. Ar trebui sa te duci la un medic dermatolog pentru un diagnostic bun. Cea mai buna solutie in cazul ca e depigmentare e ori lampa nbUVB ori vitix gel si pastile.

Depigemtarile poti fi cauzate si de o ciuperca numita pitiriazis alb, dar in cazul tau cred ca e vitiligo, Mergi la un consult pt. confirmarea diagnosticului, apoi e bie sa incepi un tratament pt. v. localizaT; adica vitix gel +lampa nUVB.

Buna tuturor. Mie mi-au aparut petele cam prin 2006, dupa expunere f lunga la soare, la orele de varf. Mi-au aparut brusc, de pe o zi pe alta!! La inceput am crezut ca mi-am pus prea multa crema de protectie in zona aia, nu am dat importanta. Dar peste vreo jumatate de an am realizat ca se maresc petele si trec de pe un picior si pe celalalt… in mod simetric. Exact pe zonele acelea am avut niste eczeme, pe care le-am tratat, probabil are legatura, am auzit-o vorbind despre asta la tv pe d-na doctor Leventer de la Colentina.

Am fost la medic, mi s-a recomandat tratament cu Vitix pastile si un gel romanesc, Daivobet( ati auzit de el? a functionat la cineva?). Eu ma gandesc daca e posibil sa nu am totusi vitiligo, sa fie doar ceva asemanator… pt ca eu nu am avut pe nimeni in familie…

Insa am toate semnele vitiligo: petele par a fi niste trepte( zona depigmentata e mai joasa decat pielea sanatoasa), am o alunitza cu pata alba, pe care fierele de par cresc albe… iar in zonele unde ma zgarii imi ramane urma alba… abia de cand am descoperit forumul acesta imi fac griji, ana acum am fost cam inconstienta… nici nu am urmat tratamentul

Eu am probleme si cu alunitele, deci nu ar trebui sa stau deloc la soare…

Va rog, spuneti-mi si mie cum pot comanda MELAOLINE

Vladazard si eu vreau sa imi fac tatuaj permanent. Eu vreau sa imi fac tatuaj pe zona unde nu am vitiligo .Sunt sanse mari sa imi iasa vitiligo si in zona unde nu am?am si la buza un pic…si ma gadeam sa ma duc intr-o clinica unde se duc femei sa isi tatueze buzele…si ma gadeam sa ma duc si eu sa imi fac doar in zona afectata.

Nu te mai indoi, sigur e vitiligo.

buna tuturor .Am 31 de ani si am vitiligo de la 4 ani extins mult…din intamplare am descoperit acest site ce bine era daca atunci cand eram la vasta adolescentei ar fi existat…am suferit mult de tot din cauza petelor.Acum sunt casatorita pe sotul meu nu l-a deranjat niciodat vitiligo desi cand ne-am cunoscut eram destul de patata .Am peste tot aproape…am incercat tot ce s-a putut posibil si imposibil ultimul a fost dermovate ff bun pt mine l-am folosit fara pauza eram disperat sa-mi treaca odata…dar intr-o parte trecea in alta iesea si se mareau f repedela 20 de ani am spus stop!nu mai incerc nimic astept sa ma patez toata ca sa fie pielea aceeasi culoare eram oripilata cand vedeam ca nu puteam stapani petele care tot ieseau…mi s-au intins pe toata fata pe gat dar culmea!nu e acelasi alb ca inainte adica acum cand am toata fata alba nici nu zici ca am vitiligo e un altfel de alb …mi-e sila sa mai incerc sa ma repigmentez ca stiu ca iar se fac pt ca asta este …mi-e rusine vara ca se uita lumea ca la felul 14 la mainile mele ca e foarte vizibil dar incerc sa-mi vad de viata mea

dupa un timp petele vechi capata o usoara culoare, fff palida, mai ales cele care se expun la soare. De aceea acum zici ca nici nu ai vitiligo la fata.
Pt fata se poate folosi Advantan Milk, care e echivalentul Dermovate-ului folosit la corp. Dar mai bine lasa, nu mai zgandari petele, daca spui ca au prins putina culoare.
Tot pt fata poti folosi si lampa nUVB, are efecte bune.

Salut Cristine,şi eu am vitiligo şi o hiperpigmentare s-a localizat undeva pe spate. Am o pata mare maronie. Foloseşte unitone spf 20 şi unitone cu hidroquinonă. Eu nu am folosit pt spate că nu mă deranjează pata aia maro pt că nu e prea evidentă, dar am folosit pt faţă să-mi deschid tenul la culoare pt a nu se observa petele albe şi chiar a fost eficient,dar cam usucă tenul. Comandă de la vreo farmacie on-line. Eu am luat de la efarma.

Buna Teo,

Sper ca acum scriu unde trebuie pt ca si eu sunt in dilema :“am vitiligo?” . De fapt…incep sa cred ca da,am vitiligo. Pana acum am vrut parca sa ma “agat” de faptul ca am mers la 5 medici,iar din cinci,patru mi-au zis ca nu e,doar Dl. Nedelcu a remarcat din prima si fiind si iarna si purtand maneca lunga nu vedeam pata in fiecare zi. De 2 sapt am inceput sa merg la solar (2 sedinte pe sapt,la inceput 5 min ,apoi 8) si din cate am obs petele nu isi modifica culoarea(contrastul este mai evident dupa acele cateva sedinte). Ceea ce ma face sa nu disper este faptul ca atat pata de pe mana(care este cea mai mare =3-4 cm)cat si cele micute de pe picior nu ies in evidenta,cum spuneam sunt sesizabile,dar nu atat de mult incat sa ma intrebe cineva ce am acolo sau ce am patit(citisem ca multi se simt prost cand patesc asta prin metrou sau pe strada) -si totusi nu am pielea deschisa de fel. Am de gand sa mai consult un medic (cel recomandat aici de la MEDSANA)si apoi sa incep un tratament(cel de la dl. Nedelcu) cu toate ca imi va fi greu cu regimul(sunt fumatoare,mananc fast food). Apropo,Teo, dl. NEDELCU mi-a spus ca pot merge la solar dar nu f des si nu mai mult de 5 min sedinta.
Daca este vitiligo si e adevarat ce se spune(ca avand putine pete recente se pot pigmenta) trebuie sa incep cat mai curand un tratament caci 9 luni am stat asa…in dilema,fara nici untratament,fara regim sperand ca petele se vor pigmenta vara asta la mare.
Multumesc mult.