Tratament recomandat de dr. Elena Tataru

soarele face rau in aceasta boala, mai ales daca te expui intre orele 11-18.
Totusi, te poate ajuta la repigmentare, daca te expui dimineata devreme sau seara inainte sa apuna soarele.
Ultravioletele sunt cele care bronzeaza, si ele sunt prezente de cand apare soarele+o ora dupa rasarit, si seara cu o ora inainte de apus.
Atunci ai voie sa stai in soare, chiar si in august si in orice perioada a anului.

Fetita mea are 12 ani. Anul trecut a urmat tratamentul dnei. dr.Tatar dar numai doua saptamani. Dupa numai 5 zile au inceput sa-i apara pete de pigment pe genunchi. Chiar daca a intrerupt tratamentul pe perioada iernii pot sa spun ca petele de pe genunchi s-au pigmentat in proportie de 50%, cele de pe pleoape aproape nu se mai vad, pe degetele de la maini merge mai greu si in canalul urechii. Din cauza VARSTEI NI S-A SPUS CA NU ESTE RECOMANDAT SA MEARGA LA SOLAR PE PERIOADA IERNII, deci am intrerupt tratamentul. Cam de o saptamana a inceput din nou tratamentul si speram ca in vara asta sa reusim sa scapam de toate petele. Tratamentul merge si la copii.Daca au peste 40 kg tratamentul se face la fel ca la adulti. Se iau 2 pastile la 2 zile cu un pahar de lapte iar dupa doua ore se poate expune la soare. La inceput cate o jumatate de ora, dupa cateva zile se mareste timpul de expunere la soare cu inca jumatate de ora si tot asa pana se poate ajunge la 4-5 ore de expunere la soare pe zi. Se sta la soare si pe fata si pe spate. Tebuie protejati ochii. Sa se fereasca de contactul direct cu soarele. Daca este posibil sa se puna ochelari care sa-i protejeze cat mai bine.La inceput se inroseste pielea afectata de vitiligo, apoi apar mancarimi. E foarte important sa nu facem baie sau dus cel putin doua ore dupa expunerea la soare. Daca e cineva interesat am si poze cu evolutia petelor de pe genunchi.

Buna ziua,sunt nou pe acest forum si am citit cu interes si cu teama crescanda postarile anterioare,afland ca vitiligo nu se vindeca si ca poate reapare, eu fiind diagnosticat prin anii 89-90 cu aceasta boala.Atunci mi-au aparut cam 4 pete pe fata ,doua pe obraz unde aveam o cicatrice veche cam de 6-7 ani ,una intre sprancene si una sub barbie,cea mai mare cam 1cm pe 2cm,dar foarte inestetice.Am mers la dermatolog,mentionez ca aveam varsta de 18-19 ani,mi-a prescris din cate i-mi amintesc,Meladinine solutie si un medicament cortrosyn (solutia era frantuzeasca),solutia o puneam pe un chibrit cu vata si tamponam local fara sa ating marginile,dupa care stateam la soare dupa o schema data de medic,progresiv incepand cu cateva minute.Pastilele nu mai tin minte cum le luam, dar rezultatul a fost ca timp de 20 de ani nu am mai avut absolut nici o pata.Nu am tinut nici un regim special ,nimic!
Spun ca rezultatul ,a fostā€™ā€™ pentru ca ieri am observat o mica depigmentare dupa ureche putin mai jos de lob si asta m-a facut sa rup net-ul in doua si asa am dat de acest forum! Va doresc sanatate si sper sa va ajute cele relatate de mine.

asa evolueaza vitiligo: poate sa dispara simptomele clinice (adica petele in cazul tau) si sa repara dupa 10-15-20 ani, in urma unui soc nervos (de cele mai multe ori)>
au mai fot persoane care au avut vit localizat la varsa de 15 ani, nu a evoluat, si la 30 ani au inceput sa apara alte pete.
Tu trebuie sa te feresti de soare in primul rand (folosesti crema de protectie 50+), si sa dai cu crema Vitix pe noile pete.

Taman ce si-a facut reclama Elena Tataru pe OTV. Parintii ma tot strigau prin casa sa ma uit la tv ca a gasit cineva leacul pt. vitiligo, dar a fost o mare teapa.
Nu stiu cum se face ca aceasta doctorita are leac pt. absolut orice! Iti da un gel si scapi de celulita, vergeturi, te dai cu o crema pe scalp si in 2 saptamani parul alb revine la culoare initiala! :unamused:
Sper sa nu fiu eu prea rautacioasa, dar ma intreb daca a gasit si leacul pt leucemie ca prea le stie pe toate!
Culmea e ca precizeaza cu atata nonsalanta ca medicamentele si solutiile sunt 100% naturale si nu altceva. Adica omul de la tara va da 200-300 lei pe un ulei sau niste medicamente fara eticheta, prospect si garantie!

Chiar nu se sesizeaza nimeni in cazul asta? Am tot citit pe forum asta ca medicamentele date de ea, asa zisele pastile fantoma-minune pt. vitiligo sunt de fapt melaoline. E posibil ca cineva sa comercializeze medicamentele astea cu un pret de 10-20 ori mai mare?

Ps: Cred ca mi-au mai aparut 2 pete de nervi asadar, am hotarat sa-mi cumpar si eu melaoline, iar la inceputul lui august ma voi duce la mare. Care ar trebui sa fie expunerea la soare? In apa e ok daca intru sau tre sa stau cu fundul in nisip?

Madam Nedelcu mai apare din cand in cand pe la tvā€¦in special 0TV dar oricum plateste ea pentru aparitiile aleaā€¦daca nu se sesizeaza ministerul sanatatii atunci ce sa faciā€¦medicamenter care normal vin la cutie ea le da vrac si fara prospect :slight_smile:

Nedelcu?? Nu o chema Elena Tataru? :open_mouth:

Tataru, nu Nedelcu.

Mda am gresit scuzeā€¦doctorul Nedelcu nu cred ca nu ar recomanda produse cu o origine dubioasa.

Pana acum nu am auzit de cineva care sa se fi vindecat cu acele pastile ale doamne Tataru. Intr-o emisiune mai veche pe 0tv a venit cu o fata care suferea de vitiligo si se repigmentase (sustinand ca a folosit produsele respective) dar nu a insistat mult pe tratamentul respectivā€¦

Buna,sunt florina si am v de 4 ani.as vrea sa stiu efectele secundare ale trat dnei dr tataru.sa te expui la soare fara protectie?..

daca te expui la soare fara protectie dupa ce ai luat Meloline sau alti psoraleni, e inconstienta curata.
Tu trebuie sa iti dai cu crema de protectie pe zonele sanatoase, si sa nu iti dai pe cele cu pete. Apoi se sta 25-35 min in soare sa te bronzezi pe pete, apoi te acoperi/iti dai cu crema si pleci din soare,
Toata ziua tii ochelarii de soare pe nas, ca te poti trezi cu arderi ireversibile ale vaselor de pe retina.

Salut,

Doar ce m-am inregistrat pe forum, si voiam sa va anunt ca acum am inceput si eu tratamentul Dnei Elena Tataru. De o saptamana jumate si deja incep sa vad pete de pigment. Am vitiligo de 12 ani si am incercat tot felul de tratamente, sa speram ca asta o sa aiba efectul asteptat de atata timp!!

si cate min te expui zilnic la soare?

Am inceput cu o ora fata, o ora spate, si acum trebuie sa cresc timpul, astfel incat petele sa se mentină rosii. Nu exista un anumit timp, este unul recomandat, de la o ora, apoi o ora jum, apoi 2 ore, dar asta reglezi tu in functie de cum raspund petele la tratament.

eu stiam ca se incepe de la 35-40 min. Ai incercat cu acest timp si nu te-ai inrosit?

Da am incercta si cu 40 de minute, dar nu erau suficiente. A trecut deja 1 luna jumate de tratament si tin sa spun ca au inceput sa apara semne de pigment pe toate petele, mai putin pe cele de la degetele de la picioare. Nu stiu cat de sanatos este sa te expui atata timp la soare neprotejat, dar eu am o speranta atunci cand vad ca incepe sa se repigmenteze pete pentru care am tinut 15ooo de tratamente fara rezultate. Nu fac reclama la acest tratament, doar spun ce se intampla. O sa va tin la curent in continuare. App eu in paralel ma dau cu crema bio de aloe vera si de galbenele, si iau aloe vera si incerc sa mai beau din cand in cand cate un suc natural de morcovi sau sfecla.:slight_smile:

Pentru Andrei, fii increzator si continua tratamentul. Urmaresc acest forum si doresc sa va spun ca ceea ce credeti voi (unii dintre voi, sa nu generalizam) despre acest tratament este gresit. Fara sa aveti date clare despre rezultate faceti afirmatii gratuite si nefondate. Ba ca sunt nu stiu ce pastile etc, dar nimeni nu a continuat consecvent acest tratament. Din pacate este adevarat ca are un cost ridicat dar nu imposibil. Ganditi-va ca un implant mamar costa cat costa si poate e moft. Nu doresc decat sa va comunic ca acest tratament chiar da rezultate, indraznesc sa afirm ca sunt foarte conectat la fenomen inclusiv feedback-ul aferent. E pacat ca rautati de genul ā€œimpostoareā€ ā€¦ etc se gasesec din belsug in posturile de aici. Am vrut de mult sa fac cunoscute rezultatele dar nu sunt convins daca merita efortul. Daca oamenii nu cred ceea ce vad atunci speranta ca vor invinge boala e mica . Gandirea pozitiva are un mare atu in drumul spre succes. Numai bine !!!

Ms mannx, sper ca in sfarsit sa fie ultimul tratament pe care il tin si de data asta si cu rezultate.
Revin cu evolutia tratamentului: deja am 2 luni si ceva si tin sa spun ca se vede foarte bine repigmentarea, inca mai am multe de tratat, dar sunt increzator. Bafta tuturor!!!

Buna ziua ! Ce sa zic, daca tot ne relatam experimentele sa va zic ce mi s-a intamplat si mie dupa 4-5 luni de tratament cu aceste pastile, inceput in mai 2010 , sistat iarna. Acum, acel putin pigment care il castigasem in zonele cu vitiligo s-a evaporat, ba mai mult, m-am trezit cu alte zone depigmentate, noi, va dati seama ce fericire, de la un viltiligo stabil am reusit sa-l reactivez. Am fortat pigmentarea si asa a raspuns organismul meu. Subliniez , asta este doar experienta mea.

ā€¦da, se pare ca mai e cineva care a patit ca mine. Sa nu mai imi zica cineva ca ma ofuschez, dar am fost cam dezamagita, pentru ca initial, am avut incredere. Acum m-am calmat si astept un tratament oficial . Nu ma voi mai supune experimentelor !