Tratament recomandat de dr. Elena Tataru

1)Acesta nu e site de gramatica a limbii roamane, dar nu ar fi rau sa scrii corect gramatical …se spune corect , sa stii’’, nu ,sa sti’’ cum spui tu. La fel este si cu , a scrie’’, se spune ,tu scrii’’. Corect era sa spui ,…asa este si cu mesajele pe care tu le scrii peste tot…".
2)In al doilea rand, daca ai avea mai mult timp sa citesti mesajele mele (si eventual mai putin timp sa arunci cu noroi in altii), ai vedea ca eu am vorbit de tratamente, nu de tratamente care sa vindece. E o mare diferenta intre ele. Tratamente care sa amelioreze simtitor boala exista, si din acest motiv le-am dat pe site. Cel mai eficient este lampa nUVB, dar exista si Vitix gel (care stopeaza evolutia petelor), vitiless, dermovate, vitix pastile, melagenina.
Daca stii sa iti dozezi tratamentul potrivit pentru tine, poti sa ai rezultate evidente.
3)Ma mir ca acei profesori la care ai fost, nu ti-au spus si ca exista bolnavi, nu boli. Adica fiecare pacient este altfel,reactioneaza altfel la tratamente, si ca, la unii intr-adevar, nu ai ce sa faci. Dar exista si forme mai usoare de vitiligo, sau exista si bolnavi care au inceput tratamentul din timp, si din acest motiv boala evolueaza ffff lent la ei.
Cei mai multi dintre cei care au facut boala acum 10-15 ani cand nu exista lampa NUVB sau Vitix sau Novitil, au cam pierdut pigmentul, pt ca la ei boala a evoluat deja prea mult sa se faca ceva. Dar cei care o fac acum, au toate sansele sa o incetineasca pana la stagnare.
Imi pare rau ca la tine nici un tratamentele nu a dat rezultate, dar nu uita ca la altii tratamentele au avut efect.

Buna,sunt laura,am citit postarile voastre despre psoriazis si despre Dr Elena Tataru.mama mea are psoriazis pe toata suprafata corpului mai putin pe fata si piept unde in scurt timp vor aparea bubele si acolo.as dori sa va intreb pe dvs sau pe careva de aici daca ati avut psoriazis si v-ati tratat cu medicamentele sau cremele doamnei doctor Tataru.mie m-i se pare putin cam suspect si cam greu sa dau 500 de lei pe niste medicamente sau crema “fantoma”,dar daca as avea certitudinea cAa sunt bune sau ca cineva s-a vindecat atunci as lua si eu pt mama mea.astept raspunsurile voastre .va rog sa ma ajutati.pot fi contactata si pe adresa de mail laurash.balaurash@yahoo.com
va multumesc

teo fi serios, SCRI la TASTATURA pe INTERNET, nu dai lucrare la limba romana.
ne spui si noua totusi de unde scoti sau inventezi tu TEORIILE astea despre vitiligo ?

Unii m-au acuzat ca sunt pesimist, si acum vad ceva nou: sunt acuzat ca sunt prea prea optimist.
De fapt totul tine de perceptie, insa parerea mea e ca sunt mai mult pesimist decat optimist. Ma mir de unde ai scos-o tu pe asta ca sunt prea optimist.
Cat despre teoriile mele, ele nu sunt teorii, pt ca o teorie este o supozitie pe care practica inca nu a infirmat-o sau a confirmat-o (spre exemplu teoria ca pamantul e rotund a fost lansata in antichitate, si confirmata mult mai tarziu de stinta). Eu doar mi-am expus cunostintele, bazate pe o profunda studiere a multor materiale despre aceasta boala, bazate pe discutii cu multi bolnavi de vitiligo si bazate chiar pe experienta mea personala in acest domeniu. Exista doctori care de la mine au aflat de lampa nUVB pt utilizare acasa, de melegenina sau novitil. Pur si simlpu nu auzisera de ele.
Asa ca nu ma mira ca sunt doctori care spun ca nu exista tratament pentru aceasta boala (atentie: am spus tratament, nu tratament care sa vindece complet).

Teo, poti sa-mi zici, te rog, in ce procent aveai vitiligo, iar acum dupa tratament cat a ramas depigmentat?

Eu tot observ ca pata mea de la ochi se mareste pe zi ce trece, chiar daca sunt sub tratament.

Un tratament pentru a vindeca de tot vitiligo nu cred ca exista, dar se poate intretine pigmentul.

pai eu anul trecut nu prea mai aveam pete evidente, mai putin cele din regiunea organelor genitale, pe care le am de 20 ani. Aveam pete pe obraz (cea mai mare de marimea unei prune, alta cat o maslina, alta cat o boaba de orez), si le-am rezolvat cam in 6 luni cu Vitix+lampa nUVB. Deci cand am plecat la mare, nu mi se vedea nimic pe fata sau pe maini. Ghinionul a fost ca am stat prea mult in soare, si petele au aparut tot acolo+extindere pe obraz. Dupa 6 luni si-au mai revenit, a aparut o pozghita de pigment care le acopera (nu ca pigmentul real, dar nu mai este alb). Se mai vad albe doar 3 puncte cat un bob de orez.
Pana la urma perseverenta tratamentului e totul in aceasta afectiune.
Tu, daca simti ca se extine boala, trebuie sa incerci si 2 pastile de Coenzima Q10/zi de la firma Walmark. Coenzima Q10 este un antioxidant f. puternic, si iti poate opri din evolutie boala.

Buna, la psoriazis este cumava invers decat in vitiligo , celulele se inmultesc excesiv de mult , este tot o boala autoimuna care poate sa nu se manifeste ani de zile si dupa un soc sau stres sa reapara.
Cel mai recomandat tratament este statul la soare , poate de aceea nu i-a aparut inca pe fata mamei tale ca o prinde soarele , ar trebui sa se expuna mult si vor trece incetul cu incetul si trebuiesc unse leziunile in permanenta cu cortizon asa recomanda medicii, despre tratamentul dr. Tataru este un experiment …

lampa nUVb se recomanda si pt psoriazis, dar nu stiu eu timpii de expunere. Acestia sunt diferiti fata de vitiligo. Alte tratamente, in afara de lampa si Dermovate nu cunosc. Stiu doar ca ar trebui tinut un regim (ca la toate bolile de piele) si ca se agraveaza la emotii si stres.

Mersi pt. raspuns.
Acum 3 saptamani am stat la plaja vreo 3 zile si de autunci petele mi s-au mai extins . Nu stiam ca am vitiligo asa ca am stat mult si bine… :frowning:
Cromovit, ceea ce iau eu contine asa: Contenuto della capsula: L-Fenilalanina, L-Acetilcisteina, Acido para-aminobenzoico, Alga klamath (Aphanizomenon flos-aquae), L-Tirosina, Vitamina E acetato tit. 50% (tocoferil acetato, amido modificato, emulsionante: gomma arabica, saccarosio), Antiagglomerante: Silicio biossido, Nicotinammide, Coenzima Q10, Seleniometionina 5000 mcg/g come selenio (seleniometionina, antiagglomerante:dicalcio fosfato), Rame gluconato, Cianocobalamina tit. 0,1% (cianocobalamina, maltodestrina, acidificanti: acido citrico, trisodio citrato), Acido folico. Agenti di carica: Cellulosa microcristallina, Calcio fosfato bibasico. Involucro esterno (può contenere lecitina di soia ed anidride solforosa): Gelatina, Colorante: Titanio biossido.

Vitix cu ce e mai bun? :slight_smile:

Lampa da rezultate cam in cat timp…?

Scuza-mi disperarea, dar imi e mai usor sa vb cu cineva care se confrunta cu vitiligo decat cu un medic.

Vad ca are multe ingrediente care ar ajuta la sanatatea pielii si la o eventuala repigmentare. Se gaseste numai in italia? La ce pret e?

Cromovit pare un medicament special creat pt vitiligo, din moment ce contine si Coenzima Q10, si acid folic, Vit E.
Lampa da rezultate rapide, adica dupa 2-3 saptamani deja apare bronzarea. E cel mai rapid tratament pe care il cunosc.
Nu mai sta in soare, este cel mai agravant factor in aceasta boala (alaturi de stres, socuri emotionale). Trebuie sa iti dai cu crema 50+ ori de cate ori iesi in soare.

Moonwalk, da, se gaseste numai in Italia, dar poti sa compari ingredientele unui medicament cu altul sa vezi care este diferenta. Eu il folosesc de 2 saptamani impreuna cu crema, dar nu se vede nimic, din contra, petele mi se inmultesc pe zi ce trece.

Pretul pastilelor e de 25 euro, iar crema costa 20.

Am gasit si se poate comanda online e si crema si pastile dar sunt vitamine si eventual ajuta sa nu mai apara pete.

Ai facut comanda? Iti urez mult noroc, sa ne tii la curent.

Ps: Cat de mari ai petele?

datorita tratamentului recomandat de D-na Elena Tataru mi-am recapatat increderea ca o sa reusesc sa scap de vitiligo…Am inceput tratamentul de o luna de zile si deja au aparut semne de repigmentare a petelor albe…datorita pastilutelor si a expunerii la soare am increderea ca voi reusi…

1 Like

Salut Mircea. Vreo noutate in acest sens ai? Vreau si eu sa comand meladinine, dar nu prea stiu cum sa fac? Imi poate da cineva vreun sfat? A venit vara si la cat de multe pete am, vreau sa incerc si eu tratamentul asta.

Salutare tuturor,am folosit si eu aceste pastile Melaoline vara trecuta cu expunere la soare drept ce e ca am cam abuzat de soare si m’am ales cu ceva arsuri dar s’au vazut rezultate.Un medic prieten de familie stabilit in Germania mi’a spus despre aceste pastile si ca se iau in proportie de 0.6mg/kg corp .Am aceste pastile de la cineva care a venit din Grecia si am observat ca acestea expira pe 07.2012 ,avand in jur de 10cutii este mai mult decat pot lua pana la data expirarii acestora, daca este cineva interesat pot oferii 2-3 cutii nedorind sa am castiguri suplimentare(mentionez ca am dat 40ron/cutie) din acest motiv vreau sa le dau la schimb cu o cutie vitix gel care am citit ca da rezultate bune in combinatie cu aceste pastile. Sunt din Pitesti va las adresa mea de mail: aurel_mariang@yahoo.com sper sa pot ajuta cu acest mic schimb

Ani 80, m-am tratat la D. Panit in buc. Dinsul trata psoriazis, dar tratamentul lui era valabil si pentru Vitiligo. El insusi avea psoriazis. Chiar pe vremea acea si ziearele vorbiau de el si de tratamentul lui. Eu am urmat tratamentul 4-5 luni. La 6 luni o pata mare era de o marime era de aprox. 2x 6 cm, o alta pata chiar in colaona era cam 2,x5 cm si una in cot, pur si simlplu au disparut. Tratamenrul era asa; un amestec de ceai + o solutiua minunata si un serios regim, care printe altele, rosie nu erea voe deloc, carne numai de pasar si vita dar numai batran, iar pane trebuia pirejite. Era toamna spre irana cind am inceput tratamentul, si luna marti sau aprile cind au aparut rosile si salata, find nebinit si lacom dupa ele, nu mai am putut sa ma aptin. Ca urmare am renuntat la tratamentul. ani 90 am luto din nou serios, m-am facut vegetar, cumparam ceaiuri amestecate o beam diminita in fiecare zi o cana mare pe stomacul gol, luam si o pastila de ustroi care nu avea miros, si acuam mai iau. In legtura cu pine mincam numai pine neagra. M-am lasat si chiar si de fumat desi nu cred ca are legtura cu Viti-ul nostru, dar vreau sa spun ca m-am facut mai prudent, in cea ce prin stomac intra in corpul meu. Va spun ca totaea aceasta, a blocat,vitilogo si nu a lasat sa patrunde tot corpul.

De ciaurle nu m-am lasat, iar in ultimele perioade, tot am mai mincat rosi si supa/ciorba care cintine bineint. pasta de rosie. Am mai gustat si mi-a placut pitzza, care din pacate, si ea fra rosie nu se face. Ei din pacate, petele mele au inceput sa mariesca si sa ma supare din nou.

Defapt eu am o pata mica care e oproape de gura si una aprope de ochiul sting, se mai vad vara, iar iarna sint mai potolite.
Vreau sa va mai spun ca e o firma olandeza care produce creme de machiat special pentru ce care sufara de Vitiligo(un fel de fond), e un set cu diferite culoare si o pudra foarte fina. Uneori vara la mare sau plaja, le combiniam si puneam un pic de acest amestec de coloarea, unde aveam pataa cea de la gura nu se mai vedea si spun ca tinea.
Un artist din strinataea mi a recomandat un alt produs mai ieftin, tot fond cea ce actori il folosesc. Intaradevar e mai iefti si bun, am luta asa, una de culoarea negra, marou si una de cul. bej. Le amestec si am scos o culoarea dorita. Acest fond era si este de folos pentru mine finca eu pe fata am numai doua si nu sunt asa de mare. Personal eu am petele mai mult la virful degetelor de la mini si picioare.
Eu snit de parerea ca Viti. e tovarasi bun cu psoriazis, nu e rau sa va dokumentazi si de la cei care se sufara de psoriazis. am atasat un link, unde coligi nostri de suferinta de boli de piele se expeima de necazurle si experintele lor.
webcache.googleusercontent.com/s … google.roD.
Tot in linkul de sus e un paricipant care vorbeste de un d. Giurgiu care da plante si ca ar fi dat rezultate bune la pacientl. mai e altul de exemp. care vorbeste de un amestec de ceaiuri care e alcatuit de ( ceai de rostopasca ,trei frati patati ,cimbrisor ,coada calului,urzica ,intr-un 1l si jumate de apa puneti din fiecare ceai o lingurita mica si le fierbeti in fiecare zi ceaiul prin inghitituri …Recpectivul exzact asa exprima si sfatueste : (m avut psoriazis de multi ani , de 3 luni beau in amestesc de ceaiuri care mia facut o minune psoriazisul mi-a disparut nu stiu cum sa-i multumesc lui dumnezeu daca vreti sa incercati va dau reteta: ceai de rostopasca ,trei frati patati ,cimbrisor ,coada calului,urzica ,intr-un 1l si jumate de apa puneti din fiecare ceai o lingurita mica si le fierbeti in fiecare zi ceaiul prin inghitituri , incercati si folositi crema de galbenele sa va ungeti unde aveti psoriazis mie mia fost de folos.)

In final a vrau sa spun ca am auzit ca acest D. Panait si cu tratamentul lui inca mai estede actualitaea, nu e o incercarea si investitia perduta, mai ales pentru cei sint la inceputul declansari sau sunt chiar tinar sau tinare, caci tratamentu lui e natural si solutia acea pe linga cieaurile e o minune, din pacate atunci nu eram curios sa aflu din ce e facuta solutia. Sau ce amestec de ceaiuri sint. Cine stie poate unul din noi la urmaurmei se afala. Partea ne placuta e tratament scump, am auzit ca acum cea ce cere e mult pentru buzunarul nostru.
Mia mi se pare intersat acel produs Vitix Gel, as vrea si eu sa incerc, dupa ce cercetezi continutul, ca sa nu dau pe pere stricate, ce am luat pe mere.
Concluzia mia vizavi de Viti. regimul e important si cauza bolai e pe baza uni sistem alimentar, e ceva sau multe, care corpul nostru (noi norocosi) nu le accepta. Se spune ca e pe baza de sistem nervos sau din cauza streturi, eu nu sunt de parere, fndinca sint si copi care sufara de Viti. desi au o virsta pe care nici macar nu stie ce e stres si nervositatea.
E important sa luam in considerarea serios, mai ales noi, sa stim exzact ce alimente/produse sa ingetim.
Noi am intrat in hora, nu avae de ales, asa ca trebue, in modul nostru, ori sa cintam sau sa dansam.
Sper ca istoriea sau experenta mia va fie de folos.
Cu drag/Miluti

Salutare,
Revin cu amanunte despre cromovit, dar din pacate acestea nu sunt imbucuratoare. De o luna de zile iau vitaminele+crema de 2 ori pe zi, iar in interiorul petelor nu se vede nici urma de pigment, in schimb, se vede ceva maron pe langa pete. Petele sunt mici, am mai dat cu crema si pe pielea sanatoasa si ma gandesc ca asta-i motivul.
Totusi, vitaminele au si niste aspecte bune; unghiile sunt mult mai tari si albe, parul mi-a crescut foarte repede-mai mult de 1cm/luna (mi se vad radacinile negre si se observa diferenta la epilat)

Doctorul mi-a spus ca dupa 2 luni de tratament sa ma duc la mare sa ma bronzez, dar nu mai devreme de august pt ca nu as fi protejata (asa s-a exprimat el). Acum, eu nu stiu care-i treaba exacta cu marea, caci din cate stiu eu, soarele nu prea face bine. Mi-au mai aparut 2 pete in barba si parca sunt in continua aparitie.

Ce nu ar trebui sa mananc? Ma gandesc ca poate din cauza asta imi tot apar acum…

Sa ne auzim cu bine! :slight_smile:

Daca se vede maro pe langa pete sau pe marginea lor este un semn bun. Acolo unde am reusit repigmentarea, petele sau refacut dinspre margine, adesea mai inchisa la culoare spre interior.