Tratament UVB SPITALUL MILITAR- DR. Ionel Toropoc

Petele sunt albe deschis…la orice persoana. La cei inchisi la culoare diferenta este foarte notabila…asta este singura diferenta. Daca nu ti s-a albit nicio pata atunci ma gandesc ca ar putea fi altceva.

Buna Iulia,
Pe viitor te rugam sa fii mai atenta unde postezi, trebuia sa folosesti functia search si sa pui post-ul la ,Debut vitiligo’’ sau la ,Tratamente’’. Ai postat exact unde nu trebuia.
Eu nu pot sa imi dau seama pe site daca tu prezinti sau nu prezinti boala. Dar daca ai o pata alba undeva, pot fi 3 cauze:
-vitiligo
-pitiriazis versicolor
-o atrofiere a nervului.
Dr Nedelcu e vulpe batrana, si daca ti-a spus ca e vitiligo, cred ca a avut dreptate.
Nu e nevoie sa ai membri in familie cu boala, 75% dintre bolnavi nu au antecedente familiale. Boala e cauzata de o gena incompleta dintr-un anumit cromozom, deci e un accident genetic.
Daca mai stai in soare mult, chiar ca faci boala. Si mie tot la mare mi s-a declansat, eram tot ca tine in observatie de ani de zile, pana cand am facut plaja prea multa si totul s-a extins brusc.
Petele negre sunt posibil sa fie melasma, (iti apar pete negre). Oricum ai probleme cu pielea, care nu rezista in soare, asa ca pe viitor sa iti dai cu crema de protectie pe zonele albe, daca soarele bate direct pe ele, si sa o lasi mai usor cu marea.
Deci foloseste crema, fara solar si soare, si urmeaza ce ti-a spus dr Nedelcu.
Bafta!