Tatuarea zonelor cu vitiligo

da,ar fi interesant sa vedem poze…

Da chiar m-ar interesa aceasta metoda si cred ca se merita… Dar mai inati as vrea sa vad si niste poze daca se poate…

claudiu,stiu ca e o metoda care iti pune zambetul pe buze si te gadesti imediat ca ar fi o alternativa ,dar vezi ca se specifica despre culoarea tatuajului care este semipermanenta si se duce repede…am specificat intr-un mesaj ca multi de aici se vaita ca nu dau rezultate tratamentele,eu pun mana in foc ca nici macar 10% dintre toti utilizatorii forumului nu respecta tratamentul zi de zi,dar zi de zi si din cauza asta nu inteleg de ce multi se mai plang ca asta nu e buna,aia nu stiu dc o sa faca asta sau aia…de ce nu incerci sa te apuci de un tratament pe care il gasesti la teo,la mircea,la mine sau la cineva care intr-adevar a respectat tratamentul si a avut si rezultate…tratamentul fa-l macar pt 6 luni…stiu,pare o groaza,dar dc nu iti plac petele albe pe corpul tau merita,nu? cumpara o lampa si o solutie sau un gel sau niste pastile adegvate si incepe tratamentu cu strictete,am inteles ca si pastilele cu betacaroten ajuta in tratament…pup si multa bafta
P.S. eu am avut rezultate bune cu lampa+vitix gel+melagenina plus zi de zi,iar lampa la doua zile…vezi,merita sa incerci,eu una sunt super incantata de rezultate,gandeste-te ca de la petele alea mari cat o nuca am ajuns la un bob de mazare unele dintra pete,altele ceva mai mari,dar nu mai mari decat o mazlina…incearca…mult noroc

Da camy777 ai dreptate… Trebuie sa ma apuc de un tratament si sa il tin cu foarte mare strictete…si … daca nu mi-am pierdut speranta in toti acesti 7 ani sper ca si de acum inainte sa fiu tot optimist… cand o sa incep tratamentul o sa va anunt si promit ca o sa fac si niste poze cu evolutia daca va fi cazul …

Multumesc ! :slight_smile:

Claudiu, poti sa incerci asa:
-lampa nUVB+novitil
-lampa nUVB+Vitix gel+2 pastile Vitix tablete
-lampa nUVB+melagenina
-melaoline +soare (ca e vara)
-novitil+soare (ca e vara).
Regim.

Dar daca nu te tii de tratament, nu ai rezultate.

Ce regim ar trebui sa tin ? in primul rand stiu ca tigarile si bautura excluse cu desavarsire daca vreau sa am rezultate nu ?

tre sa mananci multe fructe,legume,carnea de pui etc…produse care nu au grasime multa,nu prajite in ulei,foloseste mai ales la salate ulei virgin de masline,e foarte recomandat,tot ce e antioxidant,lasa dulciurile,cola…bauturile cu acizi,bea multa apa,mananca pepene rosu,ananas…mananca si bea sanatos,toate astea o sa-ti dezintoxice corpul…din pacate in romania multi sufera de colesterol ridicat si asta duce la infart…nu prea se obisnuieste la noi cu mancarea eco si lipsita de chimicale si alte panarame…lasa fasfoodurile,sunt cele mai nenorocite pt organism,bea mult ceai verde,e un bun antioxidant perfect…am auzit ca si la noi in romania o clinica privata a adus tratamentul cu OZON,e cel mai bun,iti extrage putin sange,il amesteca cu Ozon si apoi ti-l reintroduce,ca o perfuzie,e bun pt orice…cauta pe google sau pe youtube tratamente cu ozon,ceva de genul asta…eu cred ca in cazul nostru e indicat
teo…tu ai auzit de acest tratament? am auzit de la o prietena care lucreaza intr-o clinica privata in spania,ei fac acest tratament si mi l-a recomandat,a sp ca nu tre sa fie scump

nu vreau sa fiu inteleasa gresit asupra acestui tratament cu ozon,nu e un tratament antivitiligo,e un tratament general,pt dezintoxicarea organismului,al sangelui,cresterea imuntatii organismului,il face sa fie mai rezistent …

Am găsit o clinica din Târgu Mureş unde se face tatuaj medical ,iar doctorita care mi-a răspuns mailului a spus ca a făcut curs special pentru tatuarea petelor de vitiligo. Mi-a explicat cum se procedează si mi-a dat încredere in această metodă. A zis ca un astfel de tatuaj rezistă 2 ani după care dispare treptat. Eu am pete la nivelul fetei(frunte,jurul ochilor,bărbie )fapt pt care m-ar costa in jur de 700 lei,calcul făcut de dânsa. In cazul in care ma hotărăsc si-mi fac o sa va tin la curent.

1 Like

daca ai pete pe fata , eu zic ca mai bine incerci cu lampa nUVB. La fata are efect, poate mai putin pe frunte, dar are efect.

daca te hotaresti sa incerci te-am ruga sa ne pui si poze cu petele eventual in format inainte/dupa…sunt convins ca multi de pe forum ar dori sa se tatueze si sunt interesati de rezultat. Succes!

Ok. O sa fac poze in momentul in care voi recurge la această alternativă . Mersi pt urare Moonwalk. Doctorita mi-a mai spus ca aceste tatuaje sunt făcute cu niste pigmenti speciali extrasi din plante si ca dau foarte bine,fara sa lase contrast cu pielea normală. Tatuarea se face cu un aparat profesional,nu e dureroasă si se poate face chiar pe pleoapa ochiului sau pe buze îmbunătăţind considerabil aspectul pacientului.

dc e asa cum zice doctorita e super,doar ca sunt curioasa cum voi celalti aveti petele,eu chiar dc le camunflez tot se vede pielea acolo unde e pata putin mai ‘zbarcita’,nu gasesc cuvantul potrivit;si dc e asa atunci ma intreb dc la tatuaj tot asa s-ar vedea.

normal ca in anumite tipuri de iluminare se vede camy…poate doar daca m-as da cu un strat gros de fond de ten peste tot nu doar pe pete…oricum aceste tatuaje incearca sa imite cel mai bine culoarea ta naturala…deci ar trebui sa fie extrem de greu de observat

nu…nu vorbeam de culoare ci de textura pielii,nu sunt chiar asa de dusa sa-mi camunflez petele pana la exagerare,spuneam ca petele arata altfel,dc iti atingi pielea unde se afla si o pata cu degetul iti vei da seama imediat unde e pata.

la mine pielea e la fel si in zonele cu pete,nu e afectata decat culoarea.

si la mine e la fel zona cu pata…nu simt nicio diferenta la atingere…poate doar dupa ce folosesti lampa se inrosesc zonele respective si se pot umfla putin in rest nu…si asta depinde de cat de mult te expui

a facut cineva tatuaj medical pe fata ? astept raspuns la catighita@yahoo.com

ceva vesti despre tatuajele medicale?

nu sunt recomandate existand riscul extinderii petelor in zonele tatuate