sint indragostit...

daca as discuta cu cineva despre probelemele astea mi-as face singur RAU !! nu bine. daca le-as da mai multa importanta m-as simti mai rau, evident. in nici un caz mai bine…

Buna,ma numesc adi,sunt din botosani si am 19 ani…am vitiligo de cand ma stiu(De fapt ai mei mi-au spus ca am de la un an…).am pete pe maini,pe picioare si in colturile gurii(zici ca zambesc mereu) si la varsta care o am, faptul ca am vitiligo nu ma avantajeaza deloc in ceea ce priveste relatiile cu fetele si oamenii necunoscuti in general.cel putin putin asa gandeam pana sa intalnesc o fata care m-a facut sa inteleg ca sunt si suntem speciali.suntem diferiti si asta ar trebui sa ne bucure ca suntem altfel…in fond cati oameni de pe planeta asta au culoarea pielii in doua nuante sau au sfarcuri de culori diferite :laughing: (cel putin in cazul meu).Daca Dumnezeu ne-a dat boala asta de ce sa plangem si sa o consideram o povara cand o putem transforma intru atuu?eu merg pe deviza “si ce daca am vitiligo?sunt mai mult decat niste pete albe…”. si in relatiile sociale increderea de sine conteaza enorm…in fond cum poti sa ai incredere intr-o persoana daca nici macar in tine nu ai incredere?
Lumea e cruda,stiu…si judeca dupa aparente dar nu trebuie sa ii lasam sa ne injoseasca si sa ne ia si ultimul gram de incredere in noi.Sfatul meu pentru toti cei care au vitiligo e sa se exteriorizeze, caci gandirea negativa si izolarea nu fac decat sa agraveze boala…think positive :wink:

1 Like

Frumos spus Adi! Boala nu trebuie sa devina identitatea noastra. Este greu sa lasi la o parte complexele, si mai greu sa ii faci pe altii sa inteleaga dar nu este un capat de tara, o viata avem si trebuie sa trecem peste micile necazuri si sa o traim.

Am 17 ani si am vitiligo numai in zona genitala,pe pleoape(petele sunt aproape invizibile) si pe degetul mic de la picior. Sunt distanta fata de baieti,am asa o retinere sa intru intr-o relatie. Mi-e jena sa-mi incep viata sexuala din cauza depigmentarii…cateodata stau singura si plang si ma intreb de ce eu trebuie sa am asa ceva,sunt sigura ca 70% din populatie nici macar nu au auzit despre aceasta boala. Mi-e rusine sa-i zic cuiva despre boala aceasta,mai ales unui baiat.Mi-e sila de mine,arata asa de urat,si nu este nici un tratament…boala asta te distruge psihologic.Daca mai sunt fete/baieti cu acesta problema(depigmentare in zona genitala)va rog sa-mi spune-ti cum ati procedat.Multumesc

Adelina nu trebuie sa-ti fie rusine si nici sila. Pur si simplu sunt niste pete albe…Eu sunt covinsa ca cel ce te va iubi, te va place asa cum esti tu. Nu trebuie sa fii complexata.
Eu am 33 ani, am vitiligo descoperit de aproximativ 7 ani si cam de 3-4 ani mi-a aparut si in zona genitala. Si cu toate acestea sunt iubita si acceptata asa cum sunt.
Numai bine si gandeste pozitiv !

Pentru zona genitala. la fel ca si pentru celelalte zone cele mai bune rezultate le obtii cu lampa UVB. Mai exista tratament cu elocom crema, sau daivonex/elidel. Succes! Eu am scapat de multe pete cu lampa. Sa stii ca depresia nu ajuta deloc in progresia acestei boli. Fii optimista sunt multe lucruri in viata pe care le poti face si ea merita traita! Sunt persoane care au mult mai putin si au de depasit obstacole mult mai serioase!

sunt de acord cu moonwalk…daca noi,cei care avem vitiligo,ne facem atatea probleme in legatura cu boala(care ne afecteaza doar fizic si un pic psihic) cei care au boli grave si care ii impiedica sa duca o viata normala ce ar trebui sa faca?atat timp cat nu ne provoaca o durere fizica de ce sa ne provocam singuri neplaceri izolandu-ne si suferind din cauza unei simple anomalii?si pentru ca mi-ai starnit curiozitatea vin si eu cu niste intrebari : cam cat costa o lampa uvb si cu ce fel de crema se foloseste?si in cat timp s-au vazut primele rezultate? have a nice day and think positive :wink:

Mai eu am patit-o cu oameni care stiau de asta si multi imi spun si acum (eu am la un ochi printre altele) ca sunt fardata la un ochi si la altul nu si apoi se simt penibil cand isi dau seama ca au comis-o

Lampa nUVB am vazut si cu 7 milioane pe net, cauta pe google.ro. Acum depinde de fiecare dar in general dupa primele 3-4 sedinte incep sa se vada rezultate cu lampa. Combinat cu melaoline pentru a reduce timpul de expunere si ulei de masline plus o dieta poti obtine rezultate satisfacatoare in cateva luni. Nu exista un leac universal si miraculos…doar perseverenta

Cred ca trebuie sa te apropii de ea incet incet, si sa ii dovedesti ca este om normal si ca tu nu vezi ca ea are aceasta boala. Trebuie sa fii sincer cu ea si sa nu vorbesti despre petele ei, sau sa ii pui diverse intrebari, daca ai curiozitati cu legatura la boala citeste bine acest forum, insa nu o intreba pe ea… mult succes dude!

Te admir pt. ceea ce gandesti despre vitiligo si ca esti indragostit de o fata care are aceasta boala. Si eu am vitiligo din adolescenta , am fost foarte distanta cu baietii deoarece mi-a fost teama de puteau sa-mi zica. Am fost facuta dalmatian de un baiat pe care il iubeam si nu a fost greu sa renunt la el pt. ca nu ma-i suportam jignirile
. Acum sunt casatorita cu un baiat care ma trateaza pt. ceea ce sunt nu dupa felul cum arat( eu am ajuns sa am pete albe pe tot corpul) . Si sotul meu gandeste la fel ca tine asa ca eu te sfatuiesc sa te apropiii de incet sa nu aduci in discutie de boala ei ci doar atunci cand doreste ea sa vorbeasca. Ea sigur se va apropia de tine mai mult si nu nu o sa mai aiba retineri. SUCCES SI SA V-A IUBITI MULT.

Buna , ma numesc Cristi sunt din Timisoara am 19 ani si am vitiligo de la 7 ani . Am incercat tot felul de tratamente dar fara nici un rezultat, la mine boala a stagnat pana acuma 1 an cand au aparut mici pete la degete de care ma jenez umpic, cel mai mult ma jeneaza petele de pe picioare . Cand eram mic am avut de la tibie pana la genunchi o pata mare care acuma s-a pigmentat singura (tin sa sublieniez ca nu am mers la strand decat maxim de vreo 8-9 ori toti anii acestia si m-am ferit de soare ) si presupun ca sa pigmentat de la soare caci daca nu merem la strand iesim afara garantat unde tot in soare te expui. Ultimu tratament a fost cu gel vitix dar am folosit maxim 2 luni si m-am gandit ca decat sa arunc banii aiurea pe vitix, am citit ca nu prea are efect asa ca am cumparat de pe internet o crema de camuflare pe care o v-oi folosi la strand impreuna cu crema de protectie.Doresc sa v-a spun ca am mai vizitat acest forum care mi-a adus o foarte buna dispozitie prin unele posturi de incurajare si unele raspunsuri pe care le-am gasit aici.Eu v-a recomand sa cititi carti ce au legatura cu psihicul deoarece poti sa iti transformi “campul de razboi” din tine intr-o adevarata "fortareata"impotriva factorilor externi, evitati izolarea, sa mergeti la sala pentru ca va reabiliteaza psihic si la stranduri , plaja fara nici o jena , si mie mi s-a intamplat sa se holbeze la mine ca la felu 13 dar nu mi-a pasat . Acum in legatura cu relatile vreau sa va precizez ca fetele destepte se uita la ce ai in cap si in suflet , daca se simte bine cu tine poti trece la nivelul urmator .Imi cer scuze ca am scris un roman aici poate nici in locul potrivit dar am hotarat sa impartasesc o parte din povestea mea si cu ocazia asta am sa incerc un tratamentul cu usturoiul pe care l-am citit intr-un post , O zi buna.

Salutare…am 33 de ani si pana acum am avut parte numai de probleme din partea catorva relatii pe care am incercat sa le am…si n-au fost multe! Am Vitiligo din 1986, am reusit nu stiu cum sa le “tin " din scurt,apoi s-au extins foarte mult pe maini, zona inghinala, picioare si anul acesta 2013, pe barbie…am fost intr-o relatie din 2005 pana in 2011 cand ne-am despartit, in urma uneio discutii in care mi s-a explicat : " eu nu mai pot sa ies cu tine asa pe strada, parca ai fii o vaca baltata”! Am simtit ca vreau sa mor in clipa aceea, ca nu mai are rost sa traiesc asa ca m-am intors in tara. De 3 ani sufar ingrozitor din cauza singuratatii, nu-mi pot gasi nici macar un loc de munca decent si m-am inchis ca intr-o carapace, nu mai sunt in stare nici sa socializez de rusine. Stiu ca suna a disperare, dar ma gandeam ca poate exista pe aici un suflet care are aceeasi problema ca si mine si doreste sa comunicam mai mult…o zi buna va doresc!

Buna Dana, si eu sufar de aceeasi boala si am 34 de ani, suntem cam de aceeasi varsta. Aceeasi evolutie am avut-o si eu, a stagnat o perioada, apoi s-a extins mai mult. Vreau sa iti zic ca nu esti singura si nu are de ce sa iti fie rusine. Uite eu imi doresc sa comunicam mai mult, sa socializam, se ne impartasim experientele. Astept un mesaj privat cu adresa ta de messanger sau adresa de mail.

Iti doresc o zi buna si astept cat mai curand datele tale de contact.

Eu zic ca ar trebui sa ai rabdare si sa o iei incet, pentru ca daca o placi atat ed mult, in timp ea o sa se simta foarte comfortabil in prezenta ta si nu o sa mai aiba retineri. Hang in there, mai baiete!

Felicitari sebi!!