Protopic 0.1%

Protopic se foloseste ca si Dermovate: se ung petele respective de 2 ori/zi, in strat subtire, si se evita expunerea la soare. este un imunosupresiv local ( scade imunitatea la nivelul petei, si deci scade si activitatea autoanticorpilor care produc petele albe).

am fot la dermato pt o probleme pe scalp , credeam ca e dermatita , dar ups - e psoriazis, mai e cineva atat de ghionist??? sa adun atatea boli autoinuneā€¦
pt vitiligo mi-a spus sa incerc protopic 0,1 % o data pe zi pe o pata care sa nu fie pe extremitati ca acolo e mai greu cu pigmentarea , sa vedem daca merge . daca nu se vede nimic in 2 luni nu are rostā€¦a si e fara expunere

din pacate exista asa numitul sindrom autoimun multiplu: adica faci o boala autoimuna, si apoi ajungi la 3-4. Prima care apare este vitiligo, apoi hipo/hipertiroidismul, apoi alta (uneori alopecie areata, alteori lupusā€¦)
Rezultatele unui tratament se evalueaza dupa 3 luni, nu astepta doar 2.

eu am fost cu baietelul meu de 3 ani la dermatolog si i a dat tratament,inclusiv protopicā€¦mi a zis ca soarele ii a face bine in aceasta boalaā€¦am incredere in el,pt ca am observat ca au inceput sa i se repigmenteze

nope, soarele nu face bine in aceasta boala, mai ales daca e folosit fara masura.
Daca vrei sa il expui la soare, il expui in 2 situatii:
-dimineata, cand sunt ultravioletele (adica de cand rasara soarele, si o ora dupa rasarit)
-seara, cu o ora inainte sa apuna. (cand iar sunt ultraviolete)
In aceasta situatie expusul la soare este indicat, pt ca bronzeaza. Copilul se da in prealabil cu Vitix gel sau Novitil sau Vitiless, si se expune la soare.
Intre orele 11-15 nu se sta la soare sub nici o formaā€¦chiar si cu protectie.
In plus, Protopicul nu se foloseste cu soareā€¦

Am fost si eu cu baiatul meu de 9 ani la dr. Nedelcu si mi-a recomandat Protopic 0.1, o data pe zi, pe leziune ( leziunea este mica sub ochi ) timp de 30 zile, pauza 30 zile ( adica il schimb cu advantan milk ) dupa care reiau protopic 0.1, le alternez 6 luni dupa care revin la control.
Nu stiu ce sa fac, pe prospect scrie ca nu se da sub 16 ani si o gramada de alte grozavii.
A mai urmat cineva, in special pentru copii acest unguent? Nu stiu de ce nu mi-a dat Protopic 0,03, am vazut ca acesta este recomandat pana in 16 ani, cu toate ca si acolo apar o gramada de ā€œaveti grijaā€.

asa este, in boala asta nu prea ai ce sa cauti la mare, si nici nu ai voie sa stai in soare. Sunt unii colegi care spun ca soarele nu ii afecteazaā€¦este gresit, soarele si stres-ul fac cel mai rau in ac boala.
Eu am stat afara saptamana trecuta, fara crema de protectie, pt ca era innorat. Era intre orele 12-14, adica exact cand radiatiile sunt mai puterniceā€¦rezultatul? O pata sub ochiul stang, unde pigmentul nu e total pierdut, dar e dus in proportie de 30-40% (adica sunt partial decolorat acolo).

Intre timp am facut si eu o cura de Protopic, timp de 2 luni. Am vazut ca e f bun pe mucoase, gen mucoasa de la coltul ochilor (partea ochilor dinspre nas).
Este bun pe pielea subtire in general (la ochi, sub brat) si nu prea are efect la pielea groasa (coate, palme).

1 Like

Buna ziua!
Am urmat si eu tratament cu Advantan si Protopic si petele s-au repigmentat.Am fost la D-na doctor Zaharia din Timisoara.
Au trecut 2 ani de cand am facut tratamentul si petele nu au mai reaparut.Conteaza foarte mult si increderea care o aveti .Eu am vazut o singura imagine pe internet cu cineva care s-a repigmentat de la protopic si am inceput sa am incredere ca va fi bine.
Am avut vitiligo 4 ani si incepusem sa pierd orice speranta.Vitix nu da niciun rezultat,este o risipa de baniā€¦
Sanatae!

Ma bucur ca te-ai repigmentat. Totusi, nu uita ca vitiligo este o boala cauzata de o disfunctie genetica, si ramai cu predispozitia pe viata. Petele pot reapare in alta parte, asa ca trebuie sa iti iei niste masuri de protectie:
-sa te feresti de stres si sperieturi (pt ca ele declanseaza vitiligo)
-sa iti dai cu crema de protectie cand iesi in soare, mai ales pe fata, palme, brate, coate.

Buna!Sunt o mamica cu doua fetite gemene de 2 ani si 11 luni locuim in Grecia una dintre fetite are vitiligo(numai in zoona intima)si cealalta fetita cu alopecie aretata care face parte din acceas boala vitilgo la cea cu alopecie am gasit solutia facem terapia vampir dar la fetita cu pete ā€¦suntem pe tratament cu protopic de 0,03 % despre lampa ne a spus ca nu recomanda la copil asa mic pentru ca este foarte periculosa ne a spus sa folosim protopic timp de 3 luni de 2/zi la interval de 12 ore si dupa 30-40 de minute dupa aplicarea cremei sa spalam zona sper sa avem rezultate am descoperit repede cum ia aparut pata am mers la dermatolog cu ea am descoperito pe 3 aprilie 2016 nu sa mai marit si nici in alta parte nu ia mai aparut acum astept si rostopasca din tara stie cineva daca afecteaza ca intre protopic punem si rostopasca?

Protopicul este bun pentru zonele care nu le vede soarele (el scade raspunsul autoimun al pielii, in timp ce soarele il creste). Nu stiu de ce v-a pus sa va stergeti dupa 40 minā€¦eu stiam ca se tine min 2 ore (probabil la copii este suficient un timp de lucru de 40 min, la adulti 2 ore).
Dupa varsta de 3 ani se poate aplica si Vitix gel, poti sa incerci si cu acesta dupa ce termini cura de Protopic.
Vitiligo asa apare: intai la organele genitale, stagneaza un numar mare de ani, apoi de extinde si la degete, palme, barbie, coate, sub-bratā€¦
Eu am facut vitiligo la organele genitale la varsta de 15 ani, din urma stresului de la scoala. Apoi s-a extins si la maini dupa un interval de 12 ani (adica cand eu aveam 27 ani) in urma unui soc emotional.
Deci, fata ta are toate sansele sa ramana doar cu vitiligo localizat la organele genitale multi ani de azi inainte, daca respectati niste regului: nu o expuneti la soare, ii dati bine cu crema cand iesiti afara intre orele 11-18, si o feriti de stres casnic. In momentul in care boala se extine si la maini si fata, e mai greu de oprit.
Legat de rostopasca, nu cunosc efectul.

Multumesc pentru raspuns !asta incerc sa fac sa o protejez cat pot de soare de stress folosim crema pentru protectie solara o prietena din Dubai mi a vorbit despre un ulei numit vitiligo oil ati folosit ?ce stiti despre acest produs?

nu cunosc produsul, se face reclama la el pe internet, dar eu nu mai iau niciodata dupa reclama de pe internet (mai ales in vitiligo).