Pentru Zona Inghinala

pai cam la fel cu toata lumea…inghinal, axilar, pe maini si coate. Tratament a fost vitix gel, pastile la inceput dar ma durea stomacul de la ele, novitil gel, lampa UVB. Am intrerupt de aproape un an tratamentul si vreau sa reincep. Am vitiligo din 2006 iar acum la 25 de ani incerc sa il tin in frau dar nu sunt genul de om sa tina regimuri stricte :slight_smile:

da rezultate bune lapma si pe fata? dr nedelcu mi-a recomandat ieri un tratament cu un laser la el la cabinet…as vrea sa stiu daca a mai incercat cineva si daca a avut rezultate?

Laser nu am auzit. Tine-ne la curent cu detalii cand afli mai mult. Mersi

lmpa nUVB da cele mai bune rezultate pe fata.
Daca dr Nedelcu ti-a propus sa faci pUVA la el la cabinet, mai bine iti cumperi lama nUVB si te faci singur acasa.
De tratamentul cu laser facut la dr Nedelcu la cabinet, nu am auzit, e ceva nou pt noi. Esti sigur ca nu cumva a zis ,tratament cu raze’’ si tu ai inteles laser?
In rest ce altceva ti-a mai recomandat dl doctor?

Nu există nici o expertiză şi experientă în tratanmentul acestei afecţiuni cu raze laser. Repet NU EXISTĂ. Merită încercat tratamentul cu lampa de tip n Uvb, a cărei descriere şi tratament este explicat într-un subiect separat şi bine justificat pri experienţe personale.

salut, teo…eu asa am inteles laser…led triwings, o sedinta pe saptamana(210 lei sedinta)…mi-a zis ca dupa 10-12 sedinte ar tb sa apara si primele rezultate…maine am prima programare…o sa vad maine exact despre ce este vorba…mi-a zis ca este un tratament mai nou…mi-a mai recomandat coenzima Q10, biomelatonina, magneziu forte, vitix gel, protopic, advantan milk si dermovate crama si regim alimentar…

Ce regim ti-a recomandat?
210 lei sedinta si trebuie 10 sedinte ca sa vezi ceva? hmm scump domn’e

da, 10-12 sedinte ca sa vezi un prim semn…dar trebuie facut cel putin 6-8 luni tratamentul asta cu laser…da, scump…macar sa merite banii si sa nu il fac degeaba…210 ron doar pt fata…o sa fac deocamdata doar la fata sa vad ce rezultate sunt si daca e ok o sa fac si pe corp…in ceea ce privetse dieta, fara sucuri, condimente, grasimi, carne de porc…doar carne de pui, peste si vita, la cuptor, fiarta, gratar…fara cafea, ciocolata, sucuri acidulate…cel putin doua mere si un morcov zilnic

am fost azi la dr nedelcu pt tratamentul de care va spuneam, insa nu l-am inceput…era foarte ocupat si nu am putut sa astept azi…am programare pe 17 mai…de fapt, din cate am inteles nu este vorba despre un laser, ci despre un aparat folosit pentru fata care obliga pielea sa se regenereze si care da, se pare, rezultate pt vitiligo…acum, sper sa fie si asa, tinand cont ca o sedinta este 210 lei si trebuie facut saptamanal, timp de cel putin 6 - 8 luni…pt corp mi-a recomandat raze, 100 lei sedinata, de 2-3 ori pe saptamana

biomelatonina nu te ajuta cu nimic, te ajuta doar sa dormi si te linisteste putin.
Practic tu vei da 840 RON/luna, timp de 6-8 luni. Deci numai sedintele cu laser te vor costa 5000 RON.
O suma foarte mare, dar sper sa merite. Cu lampa nUVB ai incercat ceva?

nu, cu lampa nu am incercat…mi-a zis dr nedelcu ca e mai bine cu "laserul"asta, pentru ca a re o acoperire mai mare decat lampa nuvb

ciudat ca un laser sa acopere o zona mai mare decat lampa. Oricum vorbesc in necunostinta de cauza pentru ca nu stiu cum arata/functioneaza aceasta tehnologie pe care nu se oboseste nimeni sa o prezinte, ce inseamna revolutionar domn’e :slight_smile:

folositi cu incredere elcom si divobet…plus predinson pastile…la mine a functionat…m-am vindecat complet…

presupun ca te referi la daivobet si ELCOM nu am gasit sa se numeasca vreun medicament. Cat despre prednison nu am auzit pana acum…cand ai avut vitiligo cum s-a manifestat si vrei sa spui ca te-ai repigmentat complet?

Daivobet si Elocom sunt niste corticoizi topici, care au ca efect reducerea efectului autoimun la nivelul pielii. initial s-au folosit in dermatite, acnee, si s-a constatat un efect secundar de pigmentare a zonelor depigmentate . Din pacate efectul lor dispare cand nu se mai aplica, asa ca eu am mari dubii ca tu te-ai vindecat , florinpuk (in caz ca ai avut vitiligo si nu altceva).

Ok, intre timp mai mi-au aparut pete. Una in zona barbiei, unde mi s-au albit si firele de par si pe degete deasupra unghiei. Nu s-au depigmentat total inca, insa spre asta probabil progreseaza. Momentan nu ma tratez decat cu vitix gel si soare (insa acum nu prea e). As dori sa-mi recomandati un medic din bucuresti care a mai recomandat tratamente ce au dat rezultate. Ma intereseaza foarte mult ca boala sa nu se extinda, cu petele pe care le am acum pot sa traiesc fara probleme.

Medici poti gasi rasfoind paginile forumului (ex Dr. Nedelcu). sa stii ca e greu ca boala sa nu se extinda, cu tratament ea tot evolueaza, dar muuult mai incet decat fara tratament.
Iti recomand:
-2 tablete Vitix/zi
-gel Vitix 2 ori/zi
-conezima Q10 de la firma Walmark
In momentul in care boala stagneaza, poti sa treci la o tableta vitix/zi.
Nu uita sa te acoperi sau sa iti dai cu crema de protectie solara ori de cate ori iesi in soare, pt ca acesta este factorul agravant nr 1 in aceasta boala. Aproape ori de cate ori vei iesi neproteja in soare iti apare o noua pata, sau se maresc cele vechi

Buna. Cele/Cei care aveti pete in zona inghinala , cum ati vorbit cu partenerul despre asta? Ce i-ati spus? Care a fost reactia ei/lui? Sunt asa de confuza…mi-e asa de greu sa vorbesc despre asta cu partenerul , avand in vedere ca prietenul meu nu stie despre acesta boala, deoarece petele sunt doar in zona inghinala.

nu-i spui si gata.
Daca te intreaba si insista, poti sa ii spui ca au aparut pe fond nervos, sau pt ca ai facut nudism la Vama Veche, sau ai fost la solar si te-ai ars,…use your imagination.

Sau ii spui ca ai vitiligo…e si asta o optiune.