Nou tratament pt Vitiligo

asilvia, cel mai bine ar fi sa iti achizitionezi lampa nUVB. E cel mai eficace tratament in momentul actual, si pe fata sigur are efecte. Se foloseste de 3 ori saptamana, si efectele le vei vedea in cateva saptamani.

Buna tuturor! Numele meu este Anca(20 de ani) si sufar de vitiligo de la varsta de 14 ani! Tocmai am vazut in emisiunea lui Dr Oz ca a venit un dr pe nume Roy Geronemus si a repigmentat complet o femeie de vitiligo cu laser…va puteti uita si voi accesand youtube.com/watch?v=i78TCvHq5og. :slight_smile:

am vazut si eu emisiunea si acela nu e un tratament…microskin e doar pentru camuflaj :frowning: …si zicea ca trebuie repetat la 2-3zile (nu mai retin exact).oricum acopera perfect…dar cred ca si pretul e pe masura :slight_smile:

Buna ziua
O adresa sau un nr. de tel al medicilor care v-au tratat puteti sa-mi dati si mie? alinamatesan@yahoo.com. Va multumesc anticipat.

o noua descoperire:
Bimatoprost Repigments Vitiligo Patient Skin
skinandallergynews.com/newsl … edc35.html

sa stii ca ar fi ceva. Am vazut ca produsul este sub forma unor picaturi pt scaderea tensiunii oculare, si se gaseste si in Romania sub denumirea de Bimatoprost. M-am uitat pe reactiile adverse ale produsului, si sunt trecute si ,pigmentarea pielii perooculare’’ si ,pigmentari iriene’’.
Ar fi ceva, are cineva curajul sa il incerce la fata?
cam asa s-au folosit si cortizoizii topici: isi dadea lumea pe eczeme si li se pigmenta pielea ca reactie secundara. Asa s-a descoperit ca ajuta in vitiligo.

Eu sunt dispus sa incerc orice… Nu spune ca ar avea efecte secundare grave. Oare e disponibil si fara reteta?

Din ce am citit pe internet nu se vinde fara reteta, desi sunt cateva site-uri care le vand online fara prescriptie si destul de scump - 80 usd, in medie, o sticluta de 3ml. Oricum, pare promitator!

LUMIGAN 0.3MG/ML CT*1FL 3ML ALLERGAN se gaseste in farmacii 67.46 ron contine substanta activa Bimatoprost, se elibereaza pe baza de reteta, din pacate! Cine ne poate prescie si noua medicamentul? :slight_smile:

cred ca medicul de familie sau un oftalmolog il poate prescrie.

Am facut rost de Lumigan solutie oftalmica. Am inceput cum scrie in acel articol sa aplic picaturi pe pete. O picatura pe cm2 de 2 ori pe zi. Ramane de vazut daca/in cat timp vor aparea rezultate. :slight_smile:

Scuza-ma ca te intreb, pe ce portiune a corpului ai aplicat solutia?

Pai pe maini, in jurul gurii, la axila si pe coate. Cam pe unde am petele in principiu :slight_smile:

Sa speram ca ti se intampla ceva bun cu aceasta solutie!
Stiu ca ai incercat tot felul de tratamente.Care crezi ca a fost cel mai eficient in cazul tau? De cand ai vit.?
Ce parere ai despre melanotan1?

Am auzit de la cineva ca a facut tratament la dermatolog cu ultraviolete si petele s-au marit , s-au extins peste tot … pe o parte as incerca tratamentul cu lampa nUVB dar mi-e frica sa nu se mareasca petele , dar pe de-o alta parte n-as incerca pt ca vitiligo nu este chiar asa vizibl , eu am vitiligo in zona genitala , pe osul acela de la picior ‘‘nuca’’, si pe degetul mic de la picior.

La mine cel mai eficient tratament a fost cu lampa UVB. Daca o folosesti cum trebuie nu are cum sa iti mareasca petele. Doar daca te supraexpui si se arde pielea. Acum folosesc lampa, picaturile Lumigan si incerc si regim sa tin, cat de cat. Uneori mai exagerez cu zaharul :slight_smile:
Pentru zona genitala lampa este foarte eficienta sa stii.

Adelina. Mereu aflu lucruri noi pe acest forum :slight_smile: Melanotan, din cate am citit eu acum pe net, nu prea ajuta in repigmentare. El stimuleaza melanocitele care sunt active iar la V petele sunt cauzate de disparitia acestora si inhibitia producerii de pigment. Exista studii si tratamente in faze incipiente pentru a stimula aceste celule pigmentare “adormite” dar mai avem de asteptat (m-am saturat sa tot spun asta…e chiar deprimant) asta e acum…ne descurcam cu ce tratamente avem la dispozitie.
Luat ca atare de catre o persoana care are V acest melanotan nu ar face decat sa mareasca eventualul contrast dintre pete si pielea sanatoasa.

Astazi mi-a venit pachetul cu vitiless si sunt putin dezamagita de modul in care a fost livrat si prezentarea produsului.
E o cutie de carton imprimata, un bidon de plastic cu o eticheta si un prospect in 3 limbi. Produsul nu a fost sigilat, iar la posta a venit coletul deteriorat, iar cutia rupta.
Sper sa fie produsul original, caci se pare ca nu exista nicio garantie pe undeva ca e acel vitiless. :unamused:

La voi a mers treaba cu Vitiless?

Aniri, tu folosesti Vitiless cu/fara lampa? Daca fara , le-ai luat degeaba! Trebuie sa folosesti si lampa!

Moonlight,te admir pentru curajul de a-ti pune fotografia pe forum. You’re handsome!!!

Pentru cine vrea sa incerce Melagenina Plus (mai am 4 sticle neincepute valabile pana in iulie 2012, aduse din Venezuela)
si 8 cutii de Melaoline (valabile 07 -2012 cumparate din Grecia). Mie nu mi-au folosit dar poate cineva ar putea fi mai perseverent decat mine.

Mersi Rina :blush:
Vitiless este Novitil rebraduit. Trebuie neaparat folosit cu lampa altfel nu cred ca da vreun rezultat. Oricum incercarea moarte n-are. Asa era si pe vremea cand am luat eu. La cum se prezenta gelul ala din flaconul de plastic aveam niste mega-dubii cu privire la ingrediente dar in final nu am avut niciun efect secundar.
Nu ai avut rezultate cu melagenina?