Lampa UVB

Alina ti-am trimis un mesaj privat cu adresa de mail dar nu stiu daca a ajuns. Astept o confirmare. Mersi

@badalin: inseamna ca la tine nu a avut efect Lumigan…daca nu ai observat nimic in 3 luni, nu are sens sa continui.
Si eu am avut o hiperpigmentare a zonei sanatoase din jurul petei de la ochi, dar hiperpigmentarea a disparut cam in 6 luni.

Nu am primit mesaj…Oricum tratamentul este cel vechi cu vitix, dermovate, protopic si advantan milk, nu stiu daca a inlocuit vitix cu altceva…

Am mai postat acest mesaj/comentariu la un articol despre vitiligo. Sunt atat de incantata de rezultat, incat as dori sa va spun tuturor ca se pot repigmenta petele cu lampa UVB. Pe 2 ianuarie am scris: ,Am cumparat lampa uvb in urma cu aprox. o luna si jumatate(mai exact pe 20 ianuarie) pentru fiica mea in varsta de 18 ani. O ajut sa o foloseasca de fiecare data si vad efectele. De cand o foloseste i s-au pigmentat 2 pete mici, care aveau diametru de aprox. 1-1,5 cm. Una dintre ele a disparut dupa 3 sedinte. Pe celelalte pete, cu o exceptie, au aparut puncte de pigment, mai mici sau mai mari. Exceptia este o pata din cot, la care desi folosim timpul maxim de expunere (4 minute si 40 sec), nu se vede nicio schimbare. Una peste alta, sunt foarte multumita de rezultate, avand in vedere timpul scurt de cand am cumparat-o si pana acum. Am citit pe forum ca tratamentul este de durata si ne inarmasem cu rabdare si optimism. Lampa a fost destul de scumpa 1930 lei, dar mi-a fost teama sa iau una ieftina. Am vazut ca unele sunt UVA, altele Uvb si am vrut sa am o garantie ca e ceea ce imi trebuie. Multa sanatate va doresc la toti."
De pe 2 ianuarie, cand scriam randurile de mai sus si pana azi, inca o pata mica s-a pigmentat complet, iar celelalte continua, vizibil de la o zi la alta, sa se acopere cu pigment. Doar cea din cot nu da semne sa cedeze, dar nu ne ingrijoram deocamdata. Va mai spun ca nu aplicam niciun unguent/crema, inainte sau dupa folosirea lampii. Va doresc sanatate multa tuturor.

Ma bucur sa aud asta si va doresc rezultate cat mai favorabile.

Multa sanatate

sunt interesata sa cumpar o lampa nubv 311, daca ma puteti ajuta cu sugestii de unde sa o cumpar la un pret decent, astept propuneri, pe privat ca sa nu facem reclama.
multumesc.

Nu conteaza de unde se cumpara lampa, important este sa aiba frecventa de 311nanometri.
Multi colegi au luat de la elmed, in Romania, dar poti sa cauti pe internet pe ce site-uri vrei tu, important este sa fie nUVB si sa aiba frecventa 311nanometri.

Salut tuturor ! Acum doua zile am fost diagnosticata cu vitiligo. Petele la mine au inceput sa apara si sa se extinda intr-un timp ff scurt (mai nou am vazut ca de la o sapt la alta imi apare cate o pata si tocmai ce m-am pricopsit cu o pata in jurul ochiului stang). Voiam sa va intreb ce parere aveti despre expunerea totala la o lampa UVB. Medicul dermatolog mi-a dat bilet de trimitere la spitalul Elias din Bucuresti si mi-a zis ca voi putea incepe la ei tratamentul cu UVB si ca va fi acoperita de asigurarea de sanatate daca voi aduce o adeverinta ca sunt salariata. Ideea este ce anume va fi suportat de asigurare ? Doar expunerea la UVB ? Medicamentele mi le voi procura eu si le voi lua inainte sa ma duc la ei pentru expunere (nu e chestia ca astept sa-mi dea ei medicamentele, dar as vrea sa stiu cum se procedeaza pt ca nu ajung prea curand pe la ei)? Am inteles ca mi se va da psoraleni + expunere la UVB, desi am inteles ca pt expunere UVB nu este necesar sa mi se administreze psoraleni. De asemenea, pentru ca am pete pe maini, fata, solduri etc, medicul nu mi-a recomandat sa folosesc acasa o lampa ci neaparat sa fac aceste sedinte la spital, pentru ca ma vor baga in acel solar si vor “trata” astfel o portiune mai mare deodata. Ideea este ca nu stiu exact ce sa fac. Mi-e teama sa nu imi afecteze aceasta expunere si pielea sanatoasa si de ce nu, sa nu aiba si alte efecte secundare pentru organism (vorbim totusi despre o iradiere). Voi ce parere aveti ?

Pentru pielea normala (a se citi sanatoasa) expunerea la raze UVB nu prea are un efect advers…poate dupa un anumit numar de sedinte vei observa ca te-ai bronzat usor. Inainte se facea PUVA, acolo era o problema. La nUVB impactul e vizibil asupra pielii depigmentate…se va face roz si eventual vor aparea mici pete de culoare care se vor extinde pe masura ce vei avansa cu numarul de sedinte. Succes si sa ne tii la curent cu progresul tratamentului!

asa se face in cazurile de vitligo extins: se iradiaza tot organismul.
Nu sta nimeni sa o ia pe bucati (o mana, un picior, un obraz…).
Porblema este ca, daca faci nUVB, nu ai nevoei de psoraleni. Nu inteleg de ce ti-au dat psoraleni.
Personal nu cred ca au lampa nUVB la Elias…eu cred ca au lampa UVA, ca toate celelalte spitale de stat, si de aceea ti-au dat psoraleni+UVA. Ia sa te interesezi, daca faci nUVB sa u pUVA.
Oricum, indiferent ca faci nUVB sau pUVA sa nu iti dai cu crema de protectie pe pete inainte, pt ca expunerea nu mai are efect. Dupa sedinta, daca mai e soare afara, iti dai cu crema si pleci acasa.
Daca faci [pUVA, nu uita ca psoralenii sensibilizeaza si ochii. Deci va trebui sa port ochelari de soare tot restul zile.
In afara de statul la lampa, nu se mai deconteaza nimic. Medicamentele ti le vei cumara din banii tai. Doar crema Elidel se mai compenseaza, dar nu cred ca vei folosi asa ceva.

Buna ziua.
Pentru cine este interest am o lampa UVA Dermalight 80 de vanzare, cumparata din Germania. Eu am folosit-o pentru fiica mea de 8 ani. Pretul este de 1400 lei.

A post was split to a new topic: Vand lampa Dermalight 80 UVB

Am decis ca e mai bine sa postez intr-un subiect separat despre inlocuirea bulbilor.

2 posts were split to a new topic: Sesderma Vitises Pcat

Buna seara, nici noi n am avut absolut nici un rezultat cu vitix pastile/gel/ UVB. In schimb am inceput in vara tratamentul dr.Azmi iar rezultatele sunt extraordinare. Fiului meu, care a avut pete in jurul ochilor, pe frunte, pe langa urechi/ buze I-au disparut in proportie de 90%. Cele de la coate de asemenea se pigmenteaza incet. S-a repigmentat si pe degetele de la maini dar in proportie mult mi mica. In schimb cu fiica mea, care o singura pata deasupra pleoapei, n-avem deocamdata nici un rezultat. In vara cat a stat la soare s-a repigmentat ft repede, acum de cand folosim lampa, mai greu….sper sa va fie de folos. Sanatate tuturor!

Ne spui si noua in ce a constat tratamentul dr. Azmi?

Buna seara! Scuze, abia acum am vazut mesajul. Tratamentul consta in pastilele brevetate de dr, 1/3 /zi si de 3 ori pe saptamana Meladinine cu expunere la soare/ lampa. De asemenea unguentul Azmiderm inainte de expunere si 2 unguente seara, Clovate si Celmune. Prima consultatie am facut o online, apoi fiind in Madrid am fost si fizic la control.
Sanatate!

Ok, multumim. Clovate este un steroid topic, gen Dermovate sau Advantan. Se pot folosi f bine in combinatie cu lampa, dar nu mai sta si in soare.
Azmiderm este inventia personala a domnului doctor, nu o gasim in Romania.
Meladinine nu se mai gaseste in Romania, dar a fost bun ptr ca sensibilizeaza pielea inainte de expunerea la lampa nUVB sau la soare. As folosi si eu, daca as gasi.

Buna ziua, sunt nou pe forum. Am vitiligo pe maini de aprox 1 an. Acum e fff vizibil…am primit oferta pret pt Dermalight 80 aprox 1800lei, folosesc si vitix (sunt la al doilea tub).


Daca cineva imi poate da cateva sfaturi sunt binevenite.
Multumesc

Bine ai venit pe forum. Acum petele se vad tare ptr ca pielea sanatoasa din jurul lor s-a bronzat, la iarna se va mai estompa.
Tratamentul cu lampa este singurul de baza, restul sunt adjuvante. Trebuie sa iti dai cu crema Vitix pe pete, apoi pui lampa in mai multe ture, in asa fel incat sa acoperi toate petele. iti recomand sa incepi cu timp de expunere 1 minut si 20 secunde, si daca vezi ca pielea expusa nu se inroseste maresti la 1 min si 40 secunde, apoi la 2 min, apoi la 2min 20 sec . Ideea este ca a doua zi dupa expunere trebuie sa observi ca pielea expusa la lampa s-a inrosit usor, fara a se arde. Daca s-a ars, diminuezi timpul cu cel putin 40 secunde. Eu, spre exemplu, am ajuns la 4min 40 secunde ca timp de expunere la maini (si timpul maxim este 5 minute).
Sa nu iti dai cu crema de soare in ziua in care te expui la lampa, sau iti dai dimineata si te expui seara.