coenzima Q10

Despre uleiul de catina:

terapeut.ro/commerce/ulei-catina-p-160.html

Carotenoidele din catina au proprietati imunomodulatoare.Adica de modulare,reglare…

Uleiul de catina se foloseste in vitiligo in felul urmator:

O lingurita pe zi.Si se ung petele cu ulei de catina.In paralel se administreaza o pastila de echinaceea pe zi.

In decurs de aprox 1 luna,petele se vor estompa.

Cea mai neagra perioada de cand am vitiligo a fost cand am luat ulei de catina. Aceasta e un imunostimulator (adica mareste imunitatea), si intarirea imunitatii nu e deloc buna in aceasta boala (sau cel putin nu a fost buna pt. mine), pt. ca sistemul imun devine si mai agresiv, si ataca si mai mult melancocitele, distrugandu-le si producand pete noi sau marindu-le pe cele vechi. Chiar si Nedelcu mi-a spus sa nu mai iau ulei de catina pastile, mai ales cand a vazut ca mi-a agravat problema
Pe de alta parte dr. Spritz spune ca acum se stie clar ca v. e o boala autoimuna, celelalte teorii nemaifiind in picioare. Deci trebuie sa fim atenti la imunostimulatoare, ca sa nu facem si mai puternic un sistem imunitar deja haotic.
Ce pot sa spun acum, cine considera ca uleiul de catina pastile ii face bine, poate sa incerce, insa sub rezerva de a renunta la primele semne de agravare a bolii. Mie personal uleiul de catina mi-a facut rau. Cum nu am mai luat, cum nu mi-au mai aparut pete (sau au aparut f. rar).

cum se explica ca eu personal am o imunitate f buna , ma refer la viroze, raceli…etc…si dintodeauna am fost asa, de ex nu am mai f racita de 5 ani si inaine tot asa de ceva ani… Am lucrat ani de zile langa o colega care in fiecare iarna era cobza o luna- doua si eu …nimic…!!!
La voi e lafel?

sistemul nostru imunitar este nu neaparat puternic, ci haotic. Adica nu mai functioneaza cum trebuie, si ataca propriile celule (in cazul nostru melanina din piele). Unii medici prescriu imunosupresive usoare pt. bolnavii de vitiligo, pt. a mai tempera putin activitatea sistemului imunitar (cum a facut d-ra Olga Simionescu in cazul lui Cos). Insa si aceasta e cu dus si intors, pt. ca ne imbolnavim mai usor.
Deci si persoanele cu sistem imunitar puternic, si cele cu sistem imunitar mai slab pot prezenta boala.

Am o intrebare, momentan unde ma aflu nu gasesc produse de Walmark, doar de alte firme, ma intereseaza ce doza sa iau, de cate mG este de 20-200 aici, si cate tablete pe zi

Buna ziua tuturor…sunt camy si as dori sa ma alaturi celor cu vitiligo…am vitiligo mai bine de 10 ani si am fost disperata in tot acest timp;aceasta boala o am dupa un shock,o decadere nervoasa provocata de nenumarate probleme…pot spune ca de ceva timp am cumparat o lampa speciala pt. aceasta problema si am avut rezultate…pot recunoaste ca iti trebuie timp si rabdare pe care eu nu am avut-o…dar,de ceva timp am inceput sa ma duc la solar iar intr-o zi,citind pe un forum despre crema vitix,tratamentul impotriva vitiligului ,m-am hotarat s-o cumpar…iata c-o folosesc de vreo doua saptamani si pot spune ca aceasta crema combinata cu mersul regulat la solar,sau folosirea unei lampi de unda scurta poate da rezultate…pot sa vad cum petele au inceput sa se pigmenteze putin in interior,iar borburile sa se inchida la culoare … sunt foarte obsedata de aceste pete si cred ca e foarte usor sa-mi dau seama dc.e ceva schimbat…Dumnezeu sa n-e ajute pe toti sa scapam de acest vitiligo…bafta la toti si astept comentarii si sfaturi… :wink:

Buna tuturor,
am fost diagosticata cu v. acum 4 ani , dar nu am urmat un tratament, imi doream un bebelus si am ales sa aman tratamentul ( mi s-a spus ca tratamentul ar fi daunator daca intentionez sa raman insarcinata).
Acum as dori sa urmez un tratament, dar nu stiu de unde sa incep.
Va rog sa ma ajutati cu cateva sugestii, recomandari, o clinica buna, un medic intelegator. ( Bucuresti) :question:
Va multumesc

Eu cred ca e foarte important in aceasta boala sa faci un tratament cu raze…solar sau soare sau o lampa speciala.Cand n-e ducem la plaja n-e intoarcem mai colorati,dar daca e iarna nu se intampla;asa cred eu ca este si cu aceste pete,au nevoie de surse speciale de lumina si niste creme recomandate pentru a ajuta la pigmentare…oricum,am inteles ca dr Nedelcu de la spitalul militar e foarte bun,iar de problema asta se ocupa personal o doctorita din italia si un doctor din venezuela care,din pacate este mai dificil pentru noi…multa bafta si iti doresc sa ai parte de o sarcina usoara si frumoasa :wink:

Revening la intrebarea mea asupra coenzimei Q10 ce doza sa iau 20-200mg si cate tablete pe zi?

pai la fel ca la orice supliment trebuie sa iti testezi toleranta la inceput. Incepe cu pastile cu cel mai mare continut dar ia una pe zi…apoi poti incerca sa maresti doza dar nu mai mult de 3 pastile pe zi…corpul oricum nu asimileaza decat o mica parte.

se iau 2 sau 3 pastile zi in cure de 3 luni. Eu luam 2 pastile de 10 mg.

folosesc de mai multi ani crema nivea for men cu Q10. credeti ca are vreo legatura cu vitiligo?

crema e cea de aici: ecx.images-amazon.com/images/I/5 … AA280_.jpg

personal nu cred, dar daca crema are multe elemente chimice e bine sa nu o mai folosesti. Incearca un timp fara ea, sa vezi cum e!

Mie mi-a aparut vitiligo dupa expunere indelungata la soare. … cum imi poate mie face bine solarul??? :confused: Am vazut ca parerile sunt impartite in legatura cu solarul.

Ah, si inca ceva. Coenzima Q 10 ce efect se presupune ca are in tratarea vitiligo? De ce este atat de importanta? In legatura cu imunostimulatoarele… antibioticele nu ar fi foarte bune in cazul celor cu vitiligo, nu? Eu iau de cateva ori pe an, nu sunt foarte rezistenta la raceli…

Se presupune ca ar ajuta eu am luat mult timp si nu am simtit vreo diferenta…alti au avut alt noroc :p. In legatura cu antibioticele nu cred ca influenteaza sistemul imunitar atat de mult

Nu stiu ce sa fac…am citit pe site ca majoritatea luati coenzima q10…as incerca si eu ca la mine petele astea se inmultesc pe zi ce trece de atatia ani :frowning: si as vrea sa stopez cumva…dar am citit ca unora le-a facut mai mult rau decat bine… :unamused:

Bunaa.Am si eu o nelamurire.mi-am facut comanda de un gel din gama forever living…pentru detoxifierea organismului (avand in vedere ca iau melaoline de circa 1 an),dar acum am citit pe el si scrie ca e imunostimulator :frowning: .Gelul de Aloe Vera ar putea avea efecte ca:

  • imunostimulator: da un urias impuls sistemului imunitar, crescand rezistenta organismului in caz de alergii diferite, astm bronsic, boli imunitare, boli tumorale;

  • detoxifiant: gelul de aloe vera ajuta la detoxifierea organismului, aceasta purificare ajungand pana la nivel celular. Datorita acestui fapt a fost denumit “detergentul tubului digestiv”;

  • gelul de aloe vera regleaza metabolismul, curatand si in acelasi alimentand organismul cu substante esentiale;

  • se dovedeste foarte util in problemele articulare, reumatice;

  • stimuleaza regenerarea tesuturilor, fiind foarte eficient in caz de afectiuni ale pielii, varice, hemoroizi;

  • probleme acute si cronice ale intestinului subtire si gros;

  • si-a dovedit eficienta ca adjuvant in cazul problemelor cardio-vasculare;

  • imbunatateste starea fizica si psihica cu efecte majore in: depresie, stres, tulburari de somn, dezobisnuire de alcool, tutun si drog, perioada de convalescenta dupa boli, operatii, nastere;

  • pentru omul sanatos asigura o conditie fizico-psihica generala excelenta, fortifica organismul;

  • antiinflamator, antibacterian, antiviral;

  • grabeste epitelizarea ;

  • astringent, analgezic, antitusiv;

  • germicid, fungistat, antihelmetic.

Sa continui sa il iau…sau sa incetez?

@Deny: Coenzima Q10 are un rol important in neutralizarea radicalilor liberi. Acestia se banuie ca au un rol esential in distrugerea melaninei in cazul persoanelor bolnave de vitiligo, si din acest motiv se recomanda coenzima Q10, sau alt anti-radical liber.
Mie mi-a facut bine, a stotpat boala, dar are si influenta asupra inimii, asa ca am renuntat.
Cat despre gelul acela, eu nu as lua daca e imunostimulator; Nu uita ca orice imunostimulator agraveaza boala, pt ca intareste sistemul imunitar, si odata cu el intareste si autoanticorpii care produc vitiligo,.
Trebuie sa cauti imunomodulatoare, adica medicamente care modeleaza sistemul imunitar, adaugandu-l la starea normala (la bolnavii de vitiligo acesta actioneaza haotic, de acceea are nevoie sa fie modelat).
Mai exista o serie de medicamente, numite imunosupresiva: acestea scad eficienta sistemului imunitar, si odata cu ele scade si boala. Sunt unele scheme de tratament care se bazeaza pe imunosupresive usoare, numai ca daca le urmezi, te imbolnavesti mai usor. In plus, dupa intreruperea tratamentului, revii la forma initiala.