Tratament pe timp de vara

As avea o intrebare. Este recomandat sa faci tratament pe timpul verii avand in vedere ca te expui la soare? Eu am vitiligo de 11 ani si doar niste pete mici pe maine dar din pacate s-au extins, am avut si pe fata dar au aparut si disparut. Mai am si in zona genitala unde s-au extins considerabil. As dori sa ma apuc de tratament cu vitix si lampa nuvb dar din cauza jobului sunt destul de expus la razele solare si nu stiu daca afecteaza eficienta tratamentului.

Eu folosesc oxsoralen de 5 săptămâni și vitiligo color și aproape am scăpat

Din spectrul de radiatii pe care il emite soarele doar anumite frecvente sunt benefice pentru tratamentul vitiligo.

https://vitiligo.ro/info/despre-radiatiile-uv

Terapia cu lampa nbUVB ofera avantajul unei expuneri controlate conform unei scheme de tratament convenita cu medicul tau dermatolog. In schimb, in cazul radiatiilor solare controlul duratei si al instensitatii expunerii nu sunt posibile atunci cand te afli pentru perioade arbitrare in soare datorita serviciului.

Personal folosesc lotiune de protectie solara cu SPF 50+ si port sapca in zilele foarte insorite. Daca ma aflu in soare timp de mai multe ore, reaplic lotiunea solara o data la cateva ore sau conform instructiunilor fiecarei lotiuni solare.

oxsolaren am vazut ca poate duce la cataracta

imi poti lasa un link la vitiligo color