mezoterapie pentru vitiligo

Buna,oare imi poti scrie exact de care lampa folosesti?si intervalul lor…am si eu vitiligo am fost pe la doctori dar din pacate cu tot felul de tratament nu mi.a folosit la nimic…a ramas sa intru pe terapie cu lampa dar din pacate nu am mai putut ajunge,am un bebe mic …
Multumesc

Buna! Ce crema ai folosit? Merci!

din pacate in anul 2020, din cauza pandemiei, am intrerupt mezoterapia si am continuat doar cu lampa nUVB. Urmarea este ca petele s-au extins, practic s-a pus un strat de pigment pe vechile pete unde am facut mezoterapie, insa in zonele in care petele s-au extins culoarea este alba.
din aceasta saptamana voi reincepe mezoterapia, combinata cu lampa nUVB, sper sa suport durerea intepaturilor pana la capat.

acum am schimbat tratamentul, mergand pe Pigmerise+Protopic+mezoterapie+lampa nUVB.
asa cum am spus, daca nu venea pandemia si continuam si anul trecut cu mezoterapi, acum cred ca nu mi se mai vedeau petele. Pe degete nu prea se mai vad ptr ca s-au acoperit cu un strat fin de pigment, dar s-au marit petele de pe palme si coate.

Buna! este secret sau ne poti spune ce crema ai folosit?

Folosesc Pigmerise+injecti mezoterapie+lampa nUVB.
Repigmentarea a inceput din nou, combinatia lampa nUVB+injctiile de mezoterapie este fff buna. (doar ca acele de la injectii sunt f greu de suportat).

Intre timp am reluat mezoterapia, cred ca am ajuns la sedinta nr. 20. Petele nu se mai vad asa de tare, este clar ca sunt estompate, mai ales cele de pe degte si palme.
La pata de la picior rezutatul a fost modest.
Intai se acopera cu un strat mov, care incet se transforma in pigment. Daca nu se continuua tratamentul, stratul mov redevine alb.
oricum, sunt mai bine decat inainte.

bunaziua,
cum folositi crema pigmerise cu protopic, si cand aplicati una sau alta mai exact? amundoua impreuna?

mersi

Bine ai venit, @xpirit.
Eu nu mai folosesc acum Protopic, l-am folosit in iarna dar nu a avut rezultat. Acum folosesc Pigmerise (seara)+Vitix gel (dimineata)+sedinte nUVB+mezoterapie (la 6 sapamani)+3 pastile Vitix/zi.
Rezulatele sunt bune, petele sunt mai estompate, inclusiv pe degetele de la maini. Aceasta combinatie de mezoterapie+lampa+pastile Vitix este cea mai buna dintre toate tratamentele folosite de mine.