Medici specializati in vitiligo

Buna ziua. Exista centre medicale, medici, in Romania, specializati in tratarea acestei boli? Dar in strainatate? Va multumesc!

Draga Irina,
Am vitiligo generalizat de la sine, astfel incat nu a mai fost nevoie de nicio cosmeticizare.
Din cate am constatat pe propria mea piele, nu prea se trateaza cu creme sau medicamente, cel mai eficace e un stil de viata f. cumpatat, emotiile, efortul si oboseala exesive cauzand f. tare (mie cel putin), asta daca nu sunt cauze de aparitie prin expunere in mediu nociv.
Eu am patit-o de la un soc provocat de un eveniment tragic, apoi nu am putut sa opresc cu nimic depigmentarea totala care s-a produs in vreo 3 ani. Nu e o regula, la altii s-a oprit. Acum pielea e f. sensibila, subtire, lucioasa si greu de intretinut.
Deci nu dibacia medicului ci a ta poate opri depigmentare.
Doina

Buna ziua, de anul trecut mi-au apărut câteva pete pe mâini care seamănă cu vitiligo am comandat

am aproximatv 90 de kg și am început sa iau câte 2 tablete, știu ca trebuie sa iau mai mult dar am zis sa încep cu 2 pastile și cu un pahar de lapte, m-am expus la soare cam 10.15 minute și petele au început sa se înroșească, deci ce ar trebui sa fac acum? Va multumesc

Buna,imi poti spune de unde ai cumparat pastilele?multumesc