Lampa UVB

Pentru pielea normala (a se citi sanatoasa) expunerea la raze UVB nu prea are un efect advers…poate dupa un anumit numar de sedinte vei observa ca te-ai bronzat usor. Inainte se facea PUVA, acolo era o problema. La nUVB impactul e vizibil asupra pielii depigmentate…se va face roz si eventual vor aparea mici pete de culoare care se vor extinde pe masura ce vei avansa cu numarul de sedinte. Succes si sa ne tii la curent cu progresul tratamentului!

asa se face in cazurile de vitligo extins: se iradiaza tot organismul.
Nu sta nimeni sa o ia pe bucati (o mana, un picior, un obraz…).
Porblema este ca, daca faci nUVB, nu ai nevoei de psoraleni. Nu inteleg de ce ti-au dat psoraleni.
Personal nu cred ca au lampa nUVB la Elias…eu cred ca au lampa UVA, ca toate celelalte spitale de stat, si de aceea ti-au dat psoraleni+UVA. Ia sa te interesezi, daca faci nUVB sa u pUVA.
Oricum, indiferent ca faci nUVB sau pUVA sa nu iti dai cu crema de protectie pe pete inainte, pt ca expunerea nu mai are efect. Dupa sedinta, daca mai e soare afara, iti dai cu crema si pleci acasa.
Daca faci [pUVA, nu uita ca psoralenii sensibilizeaza si ochii. Deci va trebui sa port ochelari de soare tot restul zile.
In afara de statul la lampa, nu se mai deconteaza nimic. Medicamentele ti le vei cumara din banii tai. Doar crema Elidel se mai compenseaza, dar nu cred ca vei folosi asa ceva.

Buna ziua.
Pentru cine este interest am o lampa UVA Dermalight 80 de vanzare, cumparata din Germania. Eu am folosit-o pentru fiica mea de 8 ani. Pretul este de 1400 lei.

A post was split to a new topic: Vand lampa Dermalight 80 UVB

Am decis ca e mai bine sa postez intr-un subiect separat despre inlocuirea bulbilor.

2 posts were split to a new topic: Sesderma Vitises Pcat

Buna seara, nici noi n am avut absolut nici un rezultat cu vitix pastile/gel/ UVB. In schimb am inceput in vara tratamentul dr.Azmi iar rezultatele sunt extraordinare. Fiului meu, care a avut pete in jurul ochilor, pe frunte, pe langa urechi/ buze I-au disparut in proportie de 90%. Cele de la coate de asemenea se pigmenteaza incet. S-a repigmentat si pe degetele de la maini dar in proportie mult mi mica. In schimb cu fiica mea, care o singura pata deasupra pleoapei, n-avem deocamdata nici un rezultat. In vara cat a stat la soare s-a repigmentat ft repede, acum de cand folosim lampa, mai greu….sper sa va fie de folos. Sanatate tuturor!

Ne spui si noua in ce a constat tratamentul dr. Azmi?

Buna seara! Scuze, abia acum am vazut mesajul. Tratamentul consta in pastilele brevetate de dr, 1/3 /zi si de 3 ori pe saptamana Meladinine cu expunere la soare/ lampa. De asemenea unguentul Azmiderm inainte de expunere si 2 unguente seara, Clovate si Celmune. Prima consultatie am facut o online, apoi fiind in Madrid am fost si fizic la control.
Sanatate!

Ok, multumim. Clovate este un steroid topic, gen Dermovate sau Advantan. Se pot folosi f bine in combinatie cu lampa, dar nu mai sta si in soare.
Azmiderm este inventia personala a domnului doctor, nu o gasim in Romania.
Meladinine nu se mai gaseste in Romania, dar a fost bun ptr ca sensibilizeaza pielea inainte de expunerea la lampa nUVB sau la soare. As folosi si eu, daca as gasi.

Buna ziua, sunt nou pe forum. Am vitiligo pe maini de aprox 1 an. Acum e fff vizibil…am primit oferta pret pt Dermalight 80 aprox 1800lei, folosesc si vitix (sunt la al doilea tub).


Daca cineva imi poate da cateva sfaturi sunt binevenite.
Multumesc

Bine ai venit pe forum. Acum petele se vad tare ptr ca pielea sanatoasa din jurul lor s-a bronzat, la iarna se va mai estompa.
Tratamentul cu lampa este singurul de baza, restul sunt adjuvante. Trebuie sa iti dai cu crema Vitix pe pete, apoi pui lampa in mai multe ture, in asa fel incat sa acoperi toate petele. iti recomand sa incepi cu timp de expunere 1 minut si 20 secunde, si daca vezi ca pielea expusa nu se inroseste maresti la 1 min si 40 secunde, apoi la 2 min, apoi la 2min 20 sec . Ideea este ca a doua zi dupa expunere trebuie sa observi ca pielea expusa la lampa s-a inrosit usor, fara a se arde. Daca s-a ars, diminuezi timpul cu cel putin 40 secunde. Eu, spre exemplu, am ajuns la 4min 40 secunde ca timp de expunere la maini (si timpul maxim este 5 minute).
Sa nu iti dai cu crema de soare in ziua in care te expui la lampa, sau iti dai dimineata si te expui seara.

Buna Ziua

Am o nelamuririe am comandat lampa PHILIPS PL-S Lamp

  • Waveband emission: 311~312nm

Mi s-a spus ca 311 este intensitatea corecta
Nu stiu daca cea de 311-312 este buna
Ma poate ajuta cineva cu inf asta ? Va Multumesc !

Bună @Rox, Probabil că ai cumpărat lampa care trebuie, dar ca să verifici, poți să te uiți la tubul sau neonul care e înăuntru dacă este de tip PL-S 9W/01/2P

Lungimea de unda principală este de 311nm (nanometri) dar nu m-ar mira să fie ceva aproximativ, de aici și intervalul pe care l-ai regăsit în cazul lămpii pe care ai comandat-o.

De fapt se vede și în diagramele fotometrice ale tubului că vârful de radiație are lungimea de undă de 311nm dar el mai emite și puțin pe lângă.

Buna Mircea multumesc pt raspuns
Asa arata lampa

  • Includes the handheld device,1x bulb tool, 1x detachable scalp comb, 1x UV400 eye protection, and user manual.

  • Fitted with UK plug

  • Bulb: Genuine PHILIPS PL-S Lamp

  • Waveband emission: 311~312nm

  • Bulb lifetime: 1000 Hours

  • Irradiation area: 60cm2 ± 10%

  • Weight 1.2KG

Si astea sunt inf de pe ea

Situl producatorului mentioneaza ca tubul este cel potrivit deci nu ai de ce sa-ti faci griji.

“The light source is the Philips PL-S 9W / 01-2P UV light series”

@Rox - Deci, cum se prezintă produsul ? Pe pagina distriibuitorului european Prolinx GmbH sunt destule recenzii negative, ce-i drept pentru alte produse.

Buna @mircea multumesc mult pt raspuns

Momentan sunt la a patra sedinta si nu am vazut schimbari decat la una dintre pete

Am si pe fata dar sunt doar putin decolorate
Acolo nu am inceput inca
Am multe nelamuriri cu tot procesul asta incerc sa ma informez
Eu nu am luat nici un tratament decat vitamine si o luna de Protopic crema dupa care nu am vazut nici o schimbare
Doctorul meu mi-a spus sa folosesc crema o luna dupa care pot incepe terapia UV
Mi -am cautat o clinica unde sa fac in Londra unde locuiesc eu dar preturile sunt f mari
De pe aceasta pagina am inteles ca se poate face asta si acasa cu o lampa
Deci am inceput doar recent . Protocolul cu Protopic l-am terminat de mai bine de o luna … o sa imi i-au o programare din nou la dr pt a ma informa mai bine cu pasi ce trebuie sa ii fac …

Buna. Eu am cateva pete la nivelul abdomenului si am inceput sa le tratez cu fototerapie Exciplex. Am vorbit cu o prietena dermatoloaga si mi-a zis ca i s-a prezentat la un congres un aparat nou din Franta care trateaza petele vitiligo. S-a interesat cand a ajuns in tara si se pare ca sunt cateva clinici care au inceput sa foloseasca tehnologia. Momentan efectuez cate 2 sedinte pe saptamana cu fototerapie Exciplex si sunt rezultate excelente. Dr mi-a recomandat 20 sedinte dupa un consult initial iar, momentan am ajuns la a 8-a. Sper sa va fie de ajutor informatiile.