Inlocuire bulbi lampa

Am o intrebare cu privinta la inlocuirea bulbului. In mod normal am vazut ca se recomanda schimbarea undeva la 300 de ore si eu mai mult ca sigur am trecut de acest interval insa in continuare ma inrosec la pata de pe fata in aproximativ 2 minute. Practic cam toate petele se inrosesc destul de rapid cu lampa. Mai este nevoie in acest caz sa schimb bulbul?

De mentionat ca undeva la baza bulbului se vad niste linii negre care se vad in mod normal si la becurile cu un anumit grad de uzura, etc. Acum ma intreb daca eficienta este inca in regula avand in vedere ca ma inrosesc destul de repede.

In plus, acesti parametrii sunt luati direct din manualul produsului PL-S 9W/01/2P

Useful Life (Nom) 1000 h
UV Depreciation at 500 h 15 %
UV Depreciation at 1000 h 20 %

Din ce precizeaza cei de la Philips eficienta scade cu aproximativ 20% la 1000 de ore.

Salut . Am întrebat doctorul dermatolog si a spus sa îl schimb doar când nu mai înroșește pielea.

Sincer asa ma gandesc si eu ca trebuie procedat, ma bucur sa aud ca ti-a dat un raspuns direct dermatologul. Treaba cu 300 ore este precizata doar in manualul lampii din cate m-am documentat insa dupa cum este mentionat si de producatorul becului propriu-zis logenvitatea este ceva mai mare iar faptul ca scade eficienta dupa 500-1000 ore este un lucru asteptat si asta ar insemna practic o ridicare a timpilor de expunere cu aprox 20 secunde.