Crema pe baza de piper

Buna la toți , va scriu aici pentru ca nu știu unde sa scriu
Am vitilig din anul 2011 , mi-a apărut numai pe degetele de la mâini , am folosit tot tipul de creme, vitamine etc
Acum merg la un medic in Barcelona și mi-a dat o crema pe baza de piper , ai petele mi se înroșesc foarte mult .
Voi știți ce înseamnă asta ?
Mulțumesc

Daca se inrosesc petele, este de bine…inseamna ca pielea reactioneaza la tratament. In mod normal ar trebui ca, incet, incet, petele rosii sa se transforme in pete de pigment.
Dar sa vedem…e posibil ca roseata sa fie doar o reactie de tip alergic la nivelul dermei, fara a influenta melanocitele (celulele producatoare de pigment).
Ai rabdare sa vedem ce se mai intampla.

Hey ! Ne poti spune cum se numeste crema??

Este un preparat de 3 Sau 4 componente, o sa ma uit si o sa il pun aici

Arată ne și nouă crema.

Am trimis-o prin mail

Pozele primite pe adresa redactiei :slightly_smiling_face:

Ma dau in zona gurii,cu o cremă pe baza de piper,pigmerise md,de aprox.doua saptamani, dar nu se observă nimic.

Eu il folosesc de vreo 6 luni , petele mi se înroșesc și doar atât

Ceva rezultate pentru utilizatorii de Pigmerise?
Feedbackul este foarte important…
Chiar daca tratamentul nu are efect, macar sa se scrie acest lucru.

Din punctul meu de vedere, tratamentul e cam greu de administrat. PIGMERISE are o culoare verzuie si pateaza haine, pereti, in general orice atingi.

Conform prospectului, pe care l-am atasat in acest mesaj, PIGMERISE se aplica pe zonele afectate seara si se recomanda spalarea zonei tratate abia dimineata. Poate o sa-l folosesc in cazul in care varuiesc toti peretii verzi, imi cumpar doar haine si asternuturi verzi. Atunci da, se poate folosi :smiley:

Eu folosesc Pigmerise si are efect destul de bun. Singura neplacere e ca mi se irita pielea. Conform prospectului trebuie sa incetezi tratamentul daca se intampla asta, dar eu nu am incetat si s-a meritat ca mi s-a repigmentat pielea unde m-a dat.

Buna va pot spune cu succes ca au trecut 16 ani și nu mai am o pata! M am tratat la Dr I Nedelcu Buc cu Puva terapie și Melaoline mist spațiile din Gr! Plus regim și niște suplimente! Dar va recomand sa intrați pe Fb pe grupul Aip sa va informați despre protocolul imunitar!! Am văzut pe cineva in remisie! De când a început protocolul i s au pigmentat poze! Despre AIP sunt și cărți găsiți pe google informații!! Sanatate

Intre timp am primit si indicatii de la medicul dermatolog sa incep cura cu Pigmerise plus Tacrolimus 0.1%.
Stiti unde pot gasi Pigmerise?

Am înțeles că farmaciile Helpnet aduc pe comandă.

Eu am cumparat Pigmerise de pe site-ul origin-pharma.ro, a venit in 2 zile acasa si am inceput tratamentul.

Am adăugat în articol un tabel cu siturile de unde se poate cumpăra PIGMERISE MD în România.
https://vitiligo.ro/produse/pigmerise-md

1 Like